Google Masaüstü Aramalardan Haberler Sekmesini Kaldıracak

Google Masaüstü Aramalardan Haberler Sekmesini Kaldıracak

Google’da bir arama yaptığımızda arama çubuğunun hemen altında yer alan Haberler seçeneği kaldırılacak. Bunun en önemli sebebi Google karşı hızla yayılan “yalan” haber eleştirileri.

Masaüstü tarayıcılarda yer alan “Haberler” sekmesi bir süredir Google’ın canını sıkıyor. Bu sekmeye yerleşen ve kaynağı belirtilmeden okuyucuları yanlış yönlendiren haberler, hem Google Adsense kullanarak reklam gelirlerini de artıyorlar hem de Google'a eleştirilerin gelmesine sebep oluyorlar.. Türlü stratejilerle hem üst sıralara çıkabilen, hem de yalan yanlış enformasyon veren bu tip yayınlara karşı Google birkaç haftadır önlemlerini artıyordu. Bu önlemler paketinde Google, kullanıcıları yanlış haberlerle gerçeklerden uzaklaştıran, bu sayede izlenme payını artırmaya çalışan web sitelerini tamamen banlayacağını ve AdSense hizmetini kullanmalarına da izin vermeyeceğini de açıklamıştı.

Şimdi de Haberler sekmesini kaldırarak kullanıcıların yalan haber bombardımanından kurtulmasını amaçlıyor. Google, Haberler sekmesini yerine Arama’nın mobil sayfası gibi kayan bir bant düzeni getirmeyi düşünüyor. Bu bölümün adının da "Önemli Haberler" olacak. Bu noktada banta çıkacak olan haberlerin çok daha sıkı kontrol edileceğini de söylemekte fayda var.

Geçtiğimiz hafta Google Haberler bölümünde en çok okunan haberlerden birinin yanlış bilgi vermesi Google’ın bu işi daha ciddi değerlendirmesine yol açtı. Haber Trump’un aldığı oy oranlarıyla ilgiliydi. 

Herkesin En Çok Söylediği 5 Teknolojik Yalan

Oyuncularla İlgili Doğru Olduğu Zannedilen 3 Büyük Yalan

YORUMLAR