Google Online Çocuk İstismarına Karşı 5 Milyon Dolar Harcayacak

Google Online Çocuk İstismarına Karşı 5 Milyon Dolar Harcayacak

İnternetin sağladığı yoğun bilgi akışı ve her şeye erişebilme yeteneğinin özellikle uygunsuz içerikler anlamında büyük bir tehlike barındırdığı aşikar. Özellikle çocuk istismarına dair görsel ve bilgilerin internetin karanlık bölgelerinde giderek daha da yayılması, hem devletleri hem de Google gibi internet devlerini bu duruma karşı önlemler almaya zorluyor.

Pek çok sivil toplum kuruşu da emniyet güçleri ile ortaklaşa çalışarak internette çocuk istismarının önünü kesmeye çalışıyor. Özellikle İngiltere Başbakanı David Cameron'un son zamanlarda Google'ı bu konuda yeterince emek harcamamakla suçlaması, şirketin bu konuda atmayı planladığı sıkı adımların bir tetikleyicisi olabilir.

ABD, Kanada, Avrupa, Avustralya ve Latin Amerika ülkelerindeki pek çok kuruluşa toplamda 5 milyon dolara varan destekler veren Google, böylece konu hakkında elinden gelen maddi desteği esirgemeyeceğini gösterdi. Bunun yanında çocuk koruma teknolojilerine de 2 milyon dolarlık yatırım yapacak olması konuyu ciddiye aldığını gösteriyor.

Hali hazırda 2008 yılından beri internette bulunan görselleri tarayan ve çocuk istismarına dayalı bu resimleri ABD'deki Ulusal Kayıp ve İstismar Edilen Çocuklar Merkezi'ne ileten Google, böylece bu görsellerin kopyalarının internet üzerinden tamamen kaldırılmasına yardımcı oluyor. Hafta içerisinde Google, Yahoo, Microsoft, Twitter, Facebook ve diğer telekom şirketlerinin ise İngiliz Kültür Bakanı ile konu hakkında bir toplantı gerçekleştirecekleri aktarıldı.

iPhone için resmi Office uygulaması yayınlandı

YORUMLAR