Google Photos Fotoğrafları İçeriklerine Göre Nasıl Sınıflandırıyor?

Google Photos Fotoğrafları İçeriklerine Göre Nasıl Sınıflandırıyor?

Google Photos çektiğiniz fotoğraflarda kedi ve köpekleri birbirinden ayırabiliyor ve bunları farklı klasörlerde dosyalayabiliyor. Peki, bunu nasıl yapabildiğini ve daha neler yapabileceğini biliyor musunuz?

Fotoğraflarda yüz tanıma sistemi kullanarak insanların kim olduğunu ayırt edebilen yazılımlar olduğunu biliyoruz. Buna "machine learning" adı veriliyor. Yazılım desteğiyle fotoğraflar taranıyor ve belli özelliklerin uygulamaya tanıtılması ve diğer fotoğraflardan ayrılması mümkün oluyor.

Google Photos ise bunu bir adım daha ileriye taşıyarak fotoğrafı çekilen hayvanları da tanıyabiliyor. Bunun için Google Arama motorundan faydalanıyor. Benzer hayvanlarla fotoğrafları eşleştirmeye ve sınıflandırmaya çalışıyor. Bunda da oldukça başarılı olduğu gözlemlenebiliyor. Neredeyse fotoğrafını çektiğiniz bütün hayvanları türlerine göre başarıyla sınıflandırabiliyor.

Google Photos’un hedefi bu özelliği mekana göre de başarmak. Google Maps ve Google Street View özelliklerini bir araya getirip arama motorunu da işin içine dahil etmek suretiyle nerede ve hangi şehirde resim çektiğinizi anlayacak. Bu sayede kullanıcılar resimleri ayıklamak ve farklı klasörlerle uğraşmak zorunda kalmayacaklar. Google Photos bunu kullanıcılar için otomatik olarak yapabilecek.

Her şey bu kadarla da kalmıyor. Google Photos çok yakında yaptığınız aktiviteleri de sınıflandırabilecek. Kucaklaşma ve sarılma arasındaki farkı anlayabilecek, spor faailyetlerinizi de sınıflandırabilecek. 

Google Photos'a Merhaba Deyin!

Google Photos: Video ve Fotoğraflarınız İçin Sınırsız ve Ücretsiz Alan

 Google Photos Hem iOS Hem de Android Kullanıcılarına Merhaba Dedi

YORUMLAR