Google Play Uygulamaları Yaş Gruplarına Ayırmaya Başlıyor

Google Play Uygulamaları Yaş Gruplarına Ayırmaya Başlıyor

Google Play ebeveynler için önemli bir kontrol mekanizması geliştiriyor. Uygulamaların hangi yaş aralığına hitap ettiğini de uygulama sayfalarına dahil ediyor.Böylelikle ebeveynler Google Play’den çocuklarını kendi yaş gruplarına uygun programlar indirmiş olup olmadıklarını kontrol edebilecekler. Tıpkı TV’de yayınlanan dizilerin kategorilendirilmesi gibi uygulamalarda ne işi yaradıkları, nasıl bir içeriği sahip oldukları ve hangi yaş aralıklarına hitap ediyor oldukları konusunda kullanıcıları bilgilendirmiş olacak.

Yaş gruplandırmaları, bir uygulamanın genel kullanımının yaş aralığının belirlenmesi konusunda kullanıcılara ‘genel kullanım’, +18, 7-10 yaş arası gibi bilgiler sunacak. Böylece Google Play uygulama indirme geçmişinden kontrol edilebilecek olan uygulama indirmeleri özellikle ebeveynlerin çocuklarının ne gibi uygulamaları telefonlarına indirdikleri konusunda bir fikir veriyor olacak.

Ancak burada ince sınırlar söz konusu, bazı ülkelerde bazı uygulamalar farklı yaş grupları için onaylanabiliyor. ABD’de 13 yaş için sakıncalı görünen bir uygulama, Avrupa’da aynı kurala tabi tutulmayabiliyor. Bundan dolayı bu bildirimlerim titiz bir şekilde tüm dünya standart ve ülke kanunlarına göre optimize edilmesi gerekiyor.

Google ebeveynlerin çocuklarını internet üzerindeki zararlı ve davranış bozukluğu yaratacak içerikten koruyabilmesi için geçen ay YouTube Kids hizmetini de vermeye başlamıştı.

PC Oyuncuları Dikkat: Yeni Bir Tehdit Yazılımı Paranızın Peşinde

Avast'ın Mac için Antivirüs ve Güvenlik Programı Çıktı

 

 

 

YORUMLAR