Google'dan Güvenlik Yazılım Şirketi Symantec'e Uçan Tekme

Google'dan Güvenlik Yazılım Şirketi Symantec'e Uçan Tekme

Google Symantec güvenlik şirketinin geçersiz ve sahte güvenlik sertifikaları dağıttığını saptayınca çok sert bir uyarı verdi.

Geçtiğimiz ay Alphabet Google, Symantec’in kendi üzerinden sahte güvenlik sertifikaları dağıttığını saptadı. Doğal olarak bundan hiç hoşlanmadı. Norton antivirüs yazılımının mimarı Symantec bu sertifikalardan çok az sayıda olduğunu kendilerinin de saptadığını, bu hatanın bazı çalışanların yaptığı bir suiistimal olduğunu ve bu kişilerin işine son verdiğini açıklasa da, Google’ın şamarından kurtulamadı. Google bu noktada Chrome ve Opera kullanıcılarına durumu anlatan bir bildiri yayınladı. Chromium altyapısı kullandığı için Opera kullanıcılarının da bu uyarıya dahil edildiğini açıkladı.

Symantec bu noktada Google’ın güvenlik protokollerini hiçe sayarak, şirketten habersiz ve izinsiz Google adını kullanarak güvenlik sertifikaları dağıtmış, Alphabet Google bu durumun Symantec tarafından hemen düzeltilmesini aksi halde dev güvenlik kuruluşunun web üzerindeki tüm sitelerine erişimin kısıtlanacağı uyarısını verdi. Büyük bir olasılıkla bu uyarıyı bir de dava dosyası takip edecek ve Google Symantec’i mahkemeye de verecek.  

Google Artık Resmen Alphabet Adını Kullanmaya Başladı

YORUMLAR