Gümrük Bakanlığı: Cep Telefonuna Taksit, Ülke Ekonomisine Zarar Veriyor

Cep Telefonu Taksit Yasağı

Ülkemizde 2013 yılından itibaren başta cep telefonları olmak üzere birçok ürün ve sektörde “0” taksit dönemi başlatıldı. Günümüzde de devam eden bu uygulamaya göre, cep telefonlarının taksit ile satın alınması yasaklandı.

Geçtiğimiz aylarda bu konuda açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, akıllı telefonların taksitle satın alınması yasağının mutlaka kaldırılması gerektiğini söylemişti. Palandöken, “Akıllı telefonlar için uygulanan taksit sınırlaması vatandaşları faizli kredilere yönlendiriyor. Kredi kartına getirilen taksit sınırlaması bu sektöre olan talebi azaltmıyor. Sonuçta cep telefonu satışı azalmıyor, tersine artıyor ama kazanan esnaf yerine bankalar oluyor.” demişti.

Ancak görülen o ki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu yasağı kaldırmayı düşünmüyor. Çünkü Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, taksit yasağından memnun olmayan ve şikayetlerde bulunan vatandaşlara, “Ekonomiyi etkileyebilecek sonuçlara yol açabilir. Enflasyon hedeflerinin tutturulmasını zorlaştırıyor. Cari açığı arttırıyor.” cevabını verdi.

Nevşehir’den S.G. isimli bir vatandaş da cep telefonlarına uygulanan taksit yasağı ile ilgili eleştirilerde bulunduğu bir dilekçeyi TBMM Dilekçe Komisyonu’na gönderdi. Komisyon dilekçeyi işleme aldı ve konuyu Gümrük ve Ticarete Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) sordu. Bunun üzerine Bakanlıktan S.G.’ye verilen yanıtta özetle şunlar kaydedildi: “Taksit sınırlandırılması ile hedeflenen hususlar cari açığın azaltılması, fiyat istikrarının ve sürdürülebilir büyümenin sağlanması gibi makroekonomik hedeflerin tutturulmasıdır.