Güvenli İnternet Alışverişleri için Bu Adımlara Dikkat Edin!

Güvenli İnternet Alışverişleri için Bu Adımlara Dikkat Edin!

Kullanıcılar, internetten yaptıkları alışverişlerde güvenlik tehlikeleriyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Online alışverişte yaşanabilecek sorunlara karşı bazı önlemlerler almamız gerekiyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, online alışverişte siber hırsızlardan korunmak için çok önemli önerilerde bulundu. Dikkatli şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

17 Ağustos 2017 tarihinde kredi kartlarının internete alışverişine kapatılacağını açıklayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bu tarihi 31 Aralık 2017 tarihine kadar ertelemişti. Uygulama ve kullanıcıların online alışverişteki güvenlikleri konusunda önemli uyarılarda bulunan ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, siber hırsızlardan korunmanın yollarını açıkladı.

Sadece Kendi Cihazınızı ve İnternet Bağlantınızı Kullanın

Online alışverişlerinizde yalnızca kendi bilgisayarlarınızı ve telefonlarınızı kullanın. Bununla birlikte cihazlarınızın güvenliklerinden emin olmak için sık sık sistem güncellemesi yapın ve virüs programları kullanmayı ihmal etmeyin.

Ücretsiz Wi-Fi noktalarına bağlanmadan önce bir kez daha düşünün. Zira en fazla siber dolandırıcılık vakaları, ücretsiz Wi-Fi’ler aracılığıyla yapılıyor. Mümkün olduğunca halka açık Wi-Fi noktalarından online alışveriş yapmaktan kaçının. Zira, bağlamandan önce kabul ettiğiniz hizmet şartları ve bu bağlantıların güvensiz oluşu, başınızı ağrıtabilir.

Güvenilir Siteler Tercih Edin ve Adres Çubuğunu Kontrol Edin

Emin olduğunuz alışveriş sitelerinizi tercih etmeniz çok önemli. Zira, güvenilir ve saygın sitelerden alışveriş yaparsanız, güvenlik problemleriyle karşılaşma oranınız çok düşük bir seviyeye iniyor.

Ama tanınmış bir markayı gördüğünüzde bile tedbiri elden bırakmayın. Dolandırıcılar orijinal emsalleriyle neredeyse tamamen özdeş olan sahte web siteleri oluşturabilirler. Bundan sakınmak için gözünüz URL'nin yani web sitesi adının yazılı olduğu adres çubuğunun üzerinde olsun.

*HTTPS yani Secure Hyper Text Transfer Protocol, kısaca güvenli metin aktarma iletişim protokolü olarak tanımlanabilir. Klasik HTTP protokolüne SSL (Güvenli Soket Katmanı) protokolü eklenmesi ile oluşur. Yani, web sitelerinin metinlerle kurduğu iletişimin şifrelenmesi demektir.

Sanal Kart Hesabı Açtırın

Kredi kartınızın bilgisayar korsanlarının eline geçmesini engellemek için sanal kredi kartı kullanmalısınız. Sanal kartı online ortamlarda yapacağınız alışverişlerinizde güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Çünkü fiziksel olarak kullandığınız kredi kartı limitinizi kapsamadığından herhangi bir dolandırma maksatlı bir işlem gerçekleştirilmesi durumunda bile, zararı sanal kartın limiti ile sınırlamış olursunuz.

Bununla birlikte İnternette 3 bin liralık telefonu 300 liraya sattığını belirten mesaj ve sitelere ilgi göstermeyin. E-postanıza gelen sahte indirim fırsatları pek çok kez, kurbanların kredi kartı numaraları gibi kritik bilgileri toplayan sahte web sitelerine sizi çekmek için kullanılıyor.

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır? En Kolay, Hızlı Açtırma Yöntemi

Hackerlar Kredi Kart Detaylarına 6 Saniyede Ulaşabiliyorlar

Temassız Kredi Kartı Kullananlara Önemli Uyarı!

YORUMLAR