Hackerlar, Acil Durum Sistemlerini Kolayca Kırabiliyor

Hackerlar, Acil Durum Sistemlerini Kolayca Kırabiliyor

Radyo ve televizyon istasyonlarının acil durum sistemi için kullandığı cihazlar, siber tehditlere karşı korunmasız durumda. Güvenlik danışmanlık firması IOActive, bu cihazların, geniş çaplı bir paniğe neden olmak amacıyla bir denemede kolaylıkla kırılabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Hackerlar, yakın zamanda, çok sayıda televizyon istasyonunun acil durum uyarı sistemlerini “zombilerin mezarlarından yükseldiği” ve “yaşamı tehdit ettiği” şeklinde yayın yapmak amacıyla kırdı. Bununla birlikte, bu komik bir aldatmacaydı ve IOActive, bu hackerların  bu tür mesajları kolaylıkla ifşa edebileceği; ayrıca gelecek defa yapılabilecek bir saldırıda verilecek mesajın bir terörist saldırısı gibi ciddi bir mesaj olabileceği konusunda uyardı.

IOActive CEO’su Cesar Cerrudo, Computerworld’e şu açıklamayı yaptı: “Bazı cihazların doğrudan internete bağlı olduğunu bulduk ve hackerların, bu güvenlik açıklarından bazılarını ya da diğer eksiklikleri sömürmeleri mümkün.” Cerrudo, acil uyarı sistem cihazlarının iki türünün saldırılara açık olduğunu belirtti. Hackerın ise saldırı için bir “arka kapı”dan faydalanmış olabileceği söyleniyor.

Saldırılan istasyonlardan biri olan ABC 10’un istasyon yöneticisi Cynthia Thompson, hackerın, EAS ekipmanının güvenliğine erişmesini sağlayan bir “arka kapı” saldırısı olduğunun belirlendiğini söyledi ve ekledi: “Pazartesi gecesi gönderilen mesaj çok tehlikeli değildi. Fakat sistemin, dışarıdan gelecek saldırılara karşı korunmasız oluşu esas tehlikeyi oluşturmakta.”

M.A.R.S Online Gelişmeye Devam Ediyor

YORUMLAR