Hackerlar e-Posta Adresinizi Ele Geçirmiş Olabilir mi? Hemen Öğrenin

Hackerlar e-Posta Adresinizi Ele Geçirmiş Olabilir mi? Hemen Öğrenin

e-Posta sunucularına sürekli saldırılar düzenleniyor. Bu yüzden e-posta güvenliğiniz her zaman tehdit altında olabiliyor. Peki, sizin e-postanızı kurcalamışlar mı nasıl öğreneceksiniz. İşte cevabı.

Hafta başında e-posta sunucularına yapılan saldırıdan sonra 200 milyonun üzerinde adresin ele geçirildiği haberini hatırlarsınız. mail.ru'dan 57 milyon, Yahoo'dan 40 milyon, Microsoft Hotmail’den 33 milyon, Gmail'den 24 milyon hesabın çalındığı haberi aslında e-posta güvenlik protokollerimizi yeniden gözden geçirmek için bir işaret.

Peki, e-postanız bu kalabalık kurban listesi arasına kaynamış olabilir mi? Bunu öğrenmek için bir web sitesini ziyaret ederek sadece e-posta adresinizi verip kontrol etmeniz mümkün.

E-Posta adresiniz güvende mi?

Hackerların yemeden içmeden sürekli olarak saldırdıkları e-posta adreslerinizi kurcalayıp kurcalamadıklarını öğrenebileceğiniz bir web sitesi mevcut. Haveibeenpwnd.com bu hizmeti gönüllü olarak veriyor. Bu siteye giderek sadece e posta adresinizi sorgulatıyorsunuz. Sitese de size son zamanlarda isteğiniz dışında adresinizi kurcalayan olmuş mu haber veriyor. Sorgulama kutusunun altı da hemen size tehdit yaşamış mısınız haber veriyor. Aslında web sitesi tam olarak hackerların e-posta bilgilerinizi satışa çıkarıp çıkarmadığını tarıyor. 

Sitede güncel istatistiklerde mevcut. Mesela bu haber yayına hazırlanırken 345 milyonun üzerinde e-posta adresine saldırı yapıldığı yazıyordu. Kopyalanan hesap sayısı da 25 milyonu geçmişti.  Haveibeenpwnd.com web sitesinde en altta yine güncel olarak hangi sitelerde kaç adet hesabın hackerlar tarafından kurcalandığı istatistiklerini de görebiliyorsunuz. 

Eğer burada posta adresiniz listelenirse hemen hesap şifrelerinizi ve güvenlik ayarlarınızı elden geçirmeniz gerektiğini unutmayın.

Gmail, Microsoft, Yahoo, Mail.ru e-Posta Sunucularından 272 Milyon Hesap Çalındı

YORUMLAR