Hangi Sanat Eserine Benzediğinizi Merak Ediyor Musunuz?

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Google, yakın zaman önce Arts and Culture adını verdiği bir çeşit haber alma uygulamasını hizmete sunmuştu. Sanat ve kültür dünyasına dair haberlerin yer aldığı uygulamada, aynı zaman hangi sanat eserine benzediğinizi gösteren bir selfie uygulaması da yer alıyordu. Türkiye’de kullanılamayan yüz arama özelliği, bugün itibaren ülkemizde kullanıma açıldı.

Yüz tanıma teknolojisini ve sanat kültürü birleştirerek bir uygulama ortaya koyan Google, bu hizmetini Türkiye'deki kullanıcılarıyla paylaştı. Uygulamayı kullanmak için tek yapmanız gereken yüzün belirgin olduğu fotoğraflar yüklemek. Fotoğrafı yükledikten sonra taramayı bekleyecek ve size en çok benzeyen sanat eserini görebileceksiniz.

Müzelerdeki bini aşkın tabloyu hafızasında bulunduran ve bu anlamda başarılı işler ortaya koyan uygulamanın sosyal medya üzerinde büyük ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Selfie çekimini uygulamaya yükleyip analizi sosyal medyadan paylaşan kullanıcıların sayısı son zamanlarda bir hayli artış gösterdi. Arts & Culture uygulamasının ülkemize gelmesiyle Türk kullanıcıları da sosyal medyadan paylaşım yapacaktır diye düşünüyorum.

Ancak bazı kullanıcıların doğru eşleştirme yapmadığı şeklinde yorumlarının olduğunu da belirtmek gerekiyor. Her ne olursa olsun eğlenceli görüntüler ortaya koyan Google aynı zamanda yüz tanıma teknolojisinin ne seviyede olduğunu da gözler önüne seriyor. Eğer siz de uygulamayı kullanır ve başarılı bir sonuç elde ederseniz, fotoğrafınızı bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Arts & Culture nasıl kullanılır?

Hemen aşağıda yer alan indir tuşuna bastıktan sonra iOS ve Android tabanlı mobil cihazlarınız üzerinden uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulamayı cihazınıza kurduktan sonra karşınıza çıkan Art Selfie kısmına dokunarak, ön kameranızla kendinizin ya da arkadaşlarınızın fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Fotoğraf çekme işlemi bittikten sonra kısa bir tarama yapan Google Arts and Culture, sonrasında hangi sanat eserine benzediğinizi size gösterecek. Birkaç eşleştirme birden yapan uygulama, bu eşleşmeler ile aranızdaki benzerliği, eserin nerede olduğunu, eserin ismini ve çizerini de size söyleyecek.