Havalimanının Kapanmasına Neden Olan Drone Olayında İki Tutuklama!

İngiltere Havalimanı Drone Uçuşu

İngiltere’nin ikinci büyük havalimanı olan Londra'daki Gatwick Havalimanı, yakınlarında drone uçuşu tespit edildiği için geçtiğimiz Çarşamba gecesi geçici olarak kapatılmıştı. Bu durum nedeniyle havalimanındaki uçuşlar Cuma gününe kadar ertelenmiş ve on binlerce yolcu mağdur olmuştu.

Gatwick Havalimanı'na iniş yapacak uçaklar yakınlardaki diğer havalimanlarına yönlendirilmişti. Ayrıca yetkililer durumu İngiliz ordusuna da haber vermiş ve ordu derhal olay yerine gelmişti. Ordu, bölgedeki izinsiz cihazların radyo sinyallerini kesmek amacıyla, İsrail yapımı Drone Dome adlı bir drone savunma sistemini havalimanı yakınlarına kurmuştu. Daha sonra ise Cuma günü havalimanı tekrardan uçuşlara açılmıştı.

Konu hakkında soruşturma başlatan İngiliz polisi, olayla bağlantılı olduğu gerekçesiyle iki şüphelinin yakalandığını açıkladı. Sussex Bölgesi Polisi’ne göre, çift olduğu belirtilen 47 yaşında bir erkek ve 54 yaşında bir kadın Cuma günü geç saatlerde tutuklandı.

Şüphelilerin "operasyonların veya kişilerin güvenliğini tehlikeye atma ihtimaline karşı sivil havacılık hava alanındaki hizmetlerin kesilmesi şüphesi" ile göz altına alındığını belirten Sussex Polisi, soruşturmanın devam ettiğini söyledi ve şüphelilerin kimliklerini açıklamadı. The Guardian’da yer alan haberlere göre, yetkililer olayı bir terör faliyeti olarak değerlendirmiyor ancak bir çevresel protesto amacıyla yapılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.