Havalimanlarında Güvenlik Yüksek Teknoloji ile Sağlanıyor

Havalimanlarında Güvenlik Yüksek Teknoloji ile Sağlanıyor
Ülkemizde son günlerde yaşanan hazin olayların ardından, güvenlik önlemleri de arttırıldı. Özellikle havalimanlarının terör eylemlerinde ilk hedeflerden bir tanesi olması sebebiyle, yüksek teknolojili donanımlar devreye sokuldu.
İzmir Adnan Menderes Havalimanı, yılda yaklaşık 13 milyon yolcuyu ağırlayan ve 100 binden fazla uçuş yapılan bir merkez. Havalimanında yolcu ve uçuşların güvenliği, tanıma sistemi ve odaklı takip özelliğindeki bin 350 kamera, resmi ve sivil 2 bine yakın özel eğitimli personel, yüksek hassasiyet ve disiplinin ön planda tutulduğu sistemlerle sağlanmaya başlandı. 
İlk kontroller, "Bariyer giriş kontrol noktasın"nda polis ekiplerinin yanı sıra 2 zırhlı araç, patlayıcı tespit köpeği, narkotik dedektör köpekler, Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ile yapılıyor. Banliyö tren hattı İZBAN ile havalimanına ulaşan yolcular da öncelikle x-ray cihazından geçiriliyor. Geçiş işleminin ardından gerekli görülmesi halinde yolcuların üstü de aranabiliyor. Terminal binasına girişte kontrol noktasından geçirilen kişiler, davranış durum tespiti eğitimi almış araştırma personeli ve patlayıcı tespit köpeği ile terminale girmeden önce ikinci bir kontrolden geçiriliyor.

1.350 kamera ile her noktası takip edilen havalimanında bugüne kadar 548 kişi yakalandı. Kontrollerde 6 ruhsatsız tabanca, 5 özel yapım bıçak, silahlara ait 89 mühimmat, 1 kilo 600 gram esrar, 15 uyuşturucu hap ve 2,5 gram kokain ele geçirildi. Sahte belge ile Türkiye'ye giriş çıkış yapmak isteyen 72 kişi hakkında da yasal işlem uygulandı.

Toplamda 1.250 güvenlik personelinin görev aldığı havalimanı, yüksek teknolojili x-ray cihazları ve kamera sistemleri ile korunmaya devam ediyor. Umarız alınan bu önlemler, hazin sonuçlara sebep olacak olayları da engeller. Ayrıca Anadolu Ajansı'nın hazırladığı galeriden de güvenlik önlemlerine dair görüntülere ulaşabilirsiniz.  

YORUMLAR