HBO, Son Saldırılardan Sonra Ortak Çalışacak Hackerlara 250 Bin Dolar Önerdi

HBO, Son Saldırılardan Sonra Ortak Çalışacak Hackerlara 250 Bin Dolar Önerdi

Geçen hafta bilgisayar korsanlarının fidye tehditlerine maruz kalan Game of Thrones'un yapımcısı HBO kanalı, en son dizi aktör ve aktrislerinin özel telefon numaralarının da internete sızdırılma tehlikesinden sonra kesenin ağzını açtı.

HBO, şirkete güvenlik desteği verebilecek olan bilgisayar uzmanları için 250 bin dolar ödüllü bir önlem programı başlatacağını açıkladı. Bu noktada HBO, "madem para vereceğiz bari bunu hak edenlere verelim" mantığıyla başlattığı bu ödül kampanyası programında, şirkete karşı var olan ya da gelecekte gerçekleşmesi muhtemel tüm tehditler için önlemlerini genişletecek.

İnternet jargonunda "bug bounty" adı verilen bu sistem, aslında bilgisayar korsanlarına karşı alınan ve açıkların onarılmasını sağlayan tüm benzer istihdamlara verilen bir isim. Çoğunlukla etik hacker gruplarını, tehdide maruz kalan şirketlerin tarafına çekmek kullanılan bir yöntem. Bu bilinen sistemi, tüm yaşadıklarından sonra HBO'nun da uygulaması çok da şaşırtıcı görünmüyor. Geçtiğimiz yıllarda, bu tip ödül programlarını Sony Pictures ve benzeri yapım şirketleri de kullanmıştı.

Ancak, yıllık kazancı 10-12 milyon dolar arasında değişebilen etik hacker gruplarının bu ödülü yeterli bulup bulmayacakları hakkında çelişkili fikirler internet sitelerinde dolaşmaya başladı bile.

Game of Thrones Yapımcıları Şokta!

HBO, Game of Thrones Korsanlarının Peşine Düştü

Game of Thrones 7. Sezon 4. Bölüm Sızdırıldı

Game of Thrones Hackerlara Paçayı Fena Kaptırdı!

YORUMLAR