Hükümetlerden Bilgi Sızdıran ve Takip Edilemeyen Bir Yazılım Saptandı

Hükümetlerden Bilgi Sızdıran ve Takip Edilemeyen Bir Yazılım Saptandı

Filmlerde gördüğümüz casusların kullandığı, etkileyici ara yüzlere sahip, her yere kolayca sızabilen ve fark edilmesi imkansız casus yazılımlar gerçek hayatta yok sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü Symantec antivirüs ve bilgisayar güvenlik yazılım şirketi, yeni keşfedilen ve son derece karışık mimariye sahip bir kötücül yazılımın, durumu filmlerden daha ürkütücü hale getirebileceğini söylüyor.

Regin adı verilen Symantec'in yeni keşfettiği bu kötücül yazılımın son derece gelişmiş mimarisiyle siber casusluk yapmak üzere tasarlanmış olabileceği üzerinde duruluyor. Uluslararası gizli bilgileri hiç bir güvenlik ağına takılmadan çalabilecek kapasiteye sahip olan Regin, yakalansa bile bilgileri kilitleyerek tekrar geri alınmasını engelliyor ve her ne olursa karşı tarafa ulaştırabiliyor. 

Regin'i son derece kötücül yapan en önemli özelliği, çalışmaya başladığında asla fark edilemiyor olması. İşini bitirdikten sonra arkasında hiç bir iz bırakmadan kaybolması da son derece endişe yaratıyor. Alacağı bilgileri görünmeyen küçük klasörlere bölerek, parça parça kendi şifreleme sistemiyle depolayan Regin, bu dosyaları iz bırakmadan yavaş yavaş gönderiyor ve sonra ortadan kayboluyor. Symantec yaptığı derin araştırmalar sonucu Regin kötücül yazılımından etkilenmiş Rusya, Suudi Arabistan, Meksika, Hindistan, İran ve Afganistan gibi kritik politik alt yapılara sahip 10 ülke saptadı.

2013 yılının sonundan başlayarak Regin üzerinde çalışmalar yapan Symantec, bu kötücül yazılımın 2008 yılından beri kullanıldığını da saptadı. Bu 5 senelik süreç hükümetleri alarma geçirecek kadar ciddi görünüyor. Regin'in keşfedilmesi siber savaş ve siber casusluk hareketlerinin sadece filmlerde kalmadığını yıllardır burnumuzun dibinde devam ettiğini ispatlıyor.  

Google kullanıcılar için yeni güvenlik panelini devreye soktu

YORUMLAR