İkinci Çiftlik Bank Olmaya Çalışan Fons'a Operasyon

FONS Çiftlik Bank

Çiftlik Bank benzeri bir sistem kurarak, üyelerinden yüksek kar vaadiyle para toplamaya başlayan ve 4 binden fazla üyeyi geçen Fons isimli şirkete MASAK ekipleri tarafından operasyon düzenlendi. Operasyon sonrası şirketin hesaplarına tedbir konulurken, üyelere bilgilendirme yapıldığı söylendi.

FONS üyelik paketleri

Dinçer Gökçe’nin Hürriyet’te yayınlanan haberinde bahsedilen MASAK operasyonu, yeni Çiftlik Bank oluşumunu gün yüzüne çıkardı. İzmir’de kurulan ve üyelerinden para toplayarak Ankara Bala’da 5 bin hayvan kapasiteli çiftlik kuracağını söyleyen şirket, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının dikkatinden kaçmadı. Yapılan incelemelerden sonra Çiftlik Bank benzeri bir kuruluş olduğu tespit edilen FONS’un, çeşitli A Kazanç Plus, Fons Danışmanlık gibi 4 şirket kurduğu belirlendi.

Gelen paraları bir fonda toplayacağını ve fondaki parayla yapacağı yatırımlardan elde edilen kârın üyelere dağıtılacağını söyleyen Fons, sisteme dâhil olmak için 5 bin ile 60 bin Türk Lirası arasında değişen paketler sunuyordu. “Akik”, “Aytaşı”, “Safir”, “Yakut” gibi paketler sunan şirketin, belirlediği yüksek katılım bedelleriyle üyelerinden önemli bir kazanç elde ettiği ortaya çıkarıldı.

Temmuz 2017’den bu yana para toplamaya başlayan ikinci Çiftlik Bank, topladığı paranın bir kısmıyla konut yapmaya dahi başlamıştı.  Üyelerinden topladığı parayla Ankara Balat’ta 5 bin hayvan kapasiteli hayvan çiftliği yapacağını ve buradan elde edilen geliri üyelerine dağıtacağını kaydeden Fons, MASAK ekiplerinin dikkatinden kaçamadı.

Sisteme dâhil olan üyelerin sayısında yılbaşından bu yana görülen azalma sonrasında eski üyelerine ödeme yapmakta güçlük çeken şirket hakkında şikâyetler de artmaya başlamıştı. Mart ayı sonunda şirket hesaplarına, sulh ceza hâkimliği kararı ile bloke konuldu. Bloke kararının, MASAK talebi sonrası konulduğu anlaşıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin FONS şirketlerine yönelik inceleme yaptığı öğrenildi.

FONS CEo

4 bin üyeden bugüne kadar 70 milyon lira para toplayan FONS AŞ CEO'su Tamer Budak, Hurriyet.com.tr’nin sorusu üzerine konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda özetle şunları kaydetti: "Evet, hesaplara bloke konuldu bu doğru. Hesaplara bloke konulduktan sonra üye alımını durdurduk. Ancak insanlara ödeme yapma konusunda yoğun bir çabamız var. Mağdur olan 500 kadar üyemiz var. Niyet olarak art niyetli bir yaklaşımımız yok. Yine kaçma gibi bir niyetimiz de yok olmadı da. Bu sistem bir ponzi sistemi olarak görülebilir. Ancak biz bunu böyle görmüyoruz. Burada bir kazanç modeli söz konusu. Üyelerin parası ile yatırım yapıyoruz ve kazancı paylaşıyoruz. Ankara Bala'da 480 dönüm arazi üzerinde kurulu büyük bir çiftlik yatırımını gündeme aldık. Bu konuda önemli bir takım aşamalar da kaydedildi. Ancak daha sonra Çiftlik Bank olayı patlayınca, bize zarar vereceğini düşünerek, bu projeyi tümden durdurmadık ancak faaliyetleri yavaşlattık" dedi. Tamer Budak üye sayılarının ise 1800 olduğunu belirterek topladıkları paranın 17 milyon lira olduğunu, 24 milyon lirayı ise üyelere dağıttıklarını öne sürdü.