İngiltere, Deep Web'den Bomba Siparişi Veren Adamı Konuşuyor

İngiltere, Deep Web'den Bomba Siparişi Veren Adamı Konuşuyor

İngiltere'de yaşayan 19 yaşındaki bir şahıs, Dark Web üzerinden uzaktan kumandalı bomba siparişi verdi. İngiliz polisinin olaya erken müdahele etmesiyle büyük bir facia önlenmiş oldu.

Öncelikle Deep Web ve Dark Web arasındaki farkı kısaca açıklayalım. Sadist ayinlerden çocuk pornosuna, seri katillerden, bombalara aklınıza gelebilecek her türlü korkunç şey Deep Web'de bulunuyor. Öte yandan Deep Web'in daha derinlerinde sadece üye şifreleriyle girilebilecek şifreli bir bölüm olan Dark Web de bulunuyor. Bu bölümde ise çok daha gizemli ve karanlık şeyler yer alıyor.

Tahminlere göre arama motorlarıyla ulaşılan internet toplamın sadece yüzde 5 ila 10'u. Bu da demek oluyor ki Deep Web internetin yüzde 90’ını içeriyor. Anlayacağınız bu karanlık ortam, buzdağının görünmeyen yüzü.

İngiltere'nin Wolverhampton kentinde yaşayan Gurtej Randhawa ismindeki bir kişi, Dark Web aracılığıyla uzaktan kumandalı bir patlayıcı satın almaya çalıştı ve onunla insanları öldürmeyi planladı. İngiltere Ulusal Suçlar Ajansı'nın Mayıs ayından beri takibinde olan Randhawa, polisin kendisini izlediğinden habersizdi.

İngiltere Ulusal Kriminal Kurumu'ndan yapılan basın açıklamasına göre yetkililer, Randhawa'nın paketi bu yılın başlarında sipariş etme girişimlerini fark ettiler ve Randhawa'ya teslim edilecek bombayı başka bir cihazla değiştirdiler. Teslimatı anbean takip eden İngiliz polisi, Randhawa'yı suç üstünde yakaladı.

Polis, bir arabaya bağlanan ve uzak mesafeden patlatılabilen cihazın "birçok insanın ölümüne neden olacak potansiyelde olduğunu" söyledi.

Randhawa, yasadışı patlayıcı maddeler ithal etmeye çalışmaktan suçlu bulundu. Birmingham Ceza Mahkemesindeki duruşmanın ardından "birden fazla insanı öldürme teşebbüsü" suçlamasıyla tutuklandı.

Bununla birlikte polis, olayın herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı olmadığını söyledi. Randhawa'nın söz konusu siparişi izlenmesi bir hayli zor olan ve Deep Web'e girmek için kullanılan Tor aracılığıyla yaptığı biliniyor. İngiltere şimdi, 'buzdağın görünmeyen yüzü' ile daha iyi mücadele etmenin yollarını tartışıyor.

Deep Web hakkındaki detaylı bilgiye, aşağıda bulunan videomuzu izleyerek ulaşabilirsiniz:

YORUMLAR