İnternet Korsanları En Çok Türkiye'ye Saldırdı!

İnternet Korsanları En Çok Türkiye'ye Saldırdı!

2016 Mart - 2017 Nisan ayı boyunca dünya genelinde en çok siber saldırı Türkiye'ye yapıldı. Bu saldırılarda maddi dolandırıcılığa maruz kalanların oranı %7.93 olarak kayıtlara geçti.

Teknoloji, her zaman hayatımıza yardımcı olan ve kolaylaştıran bir parça olmuştur. Ancak olumsuz yanlarına da dikkatli yaklaşmak gerekiyor. İşte en büyük olumsuzluklardan biri olan dolandırıcılık olayları, en çok Türkiye, Japonya, Vietnam ve Hindistan'da görüldü.

Sıralamanın devamında Türkiye'yi %7,52 ile Vietnam, %7,06 ile Hindistan, %6,62 ile İtalya, %6,25 ile Bangladeş ve %5,98 ile Japonya takip etti. Ancak geçtiğimiz 2 yılın saldırı olaylarına baktığımızda Türkiye, İspanya, İran, Japonya ve Bangladeş'te yüzde 5'i aşan bir oran görüldü. Yani korsanlar en çok bu ülkeleri hedef aldı.

Korsanlardan Korunmak İçin Ne Yapmamız Gerekiyor?

Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Ivan Romashko, yaptığı açıklamada verilerin sürekli kontrol altında tutulup depolanması gerektiğini belirtirken, kullanılan antivirüs programında '' Sistem İzleyicinin'' mutlaka açık olması gerektiğini belirtti. Eğer bir antivirüs programı kullanılmıyorsa, mutlaka indirilerek kullanılmaya başlanmasını önerdi.

Ayrıca kullanılan programların sürekli güncel tutulup, kullanılmayan programların ise silinmesi gerektiğini anlatan Romashko, 218 bin 625 adet mobil Truva atı korsan yazılımının tespit edildiğinin altını çizdi.

İngiliz Parlamentosu Uzun Süredir Siber Saldırı Altında

WannaCry Sayesinde Türkiye'nin Siber Sabıkalarını da Ortaya Çıktı

YORUMLAR