İnternet'in En Büyük Belası Adware Yazılımlar Hızla Yayılıyor

İnternet'in En Büyük Belası Adware Yazılımlar Hızla Yayılıyor

Adware yazılımların internet kullanıcılarının yüzde 5’ini etkilediği ortaya çıktı. Nereden geldiğini kestirmenin zor olduğu bu yazımlarla boğuşmak da zor. 

İnternet kullanıcıları kendi halinde günlük işlerini çevrimiçi olarak yapmaya çalışırken, Adware (reklam yazılımları) ağlarına kolaylıkla takılabiliyorlar. Web sayfalarında gezerken, bir gazete okurken ya da program indirmeye çalışırken Adware yazılımlara yakalanmak çok kolay. Üstelik bunun farkına varmak da çok zor.

Google ve Berkeley Üniversitesi’nin yaptığı ortak çalışma küresel anlamda internet kullanıcılarının yüzde 5’inin bu sorundan dolayı mağdur olduğunu ortaya koydu. Google arama sayfasını, günde yaklaşık 20 milyon Adware kurbanı kullanıcının ziyaret ettiği tespit edildi. Adware kaynaklarının son derece çeşitli olması internet üzerinde bu yazılımlara takılmadan ilerlemeyi güçleştiriyor.

Bazı Adware yazılımları tarayıcıların tüm ayarlarını değiştirebiliyor ve kullanıcılara zor zamanlar yaşatabiliyor. Bundan kurtulmanın en kolay yolu ise güvenilir kaynaklardan edinilebilen korunma yazılımları. Bu yazılımlar internet üzerinde sağlıklı ve rahat gezinti yapmanızı, günlük rutininizi bozmadan işlerinizi tamamlamanızı sağlayabiliyor.

Sony'nin Akıllı Telefonlarına Başka İşletim Sistemleri Yüklemek Kolaylaşıyor

YORUMLAR