İran'da Dev İnternet Yasağı Aktifleştirildi

İran'da Dev İnternet Yasağı Aktifleştirildi

İran'da var olan baskı rejiminin vatandaşlarının bilgiye erişimini kısıtlamak için çabaları devam ediyor ve varolan pek çok internet filtresi ve yasağının çevresinden dolanarak istediği bilgilere erişen kullanıcılar için bir kötü haber daha ne yazık ki ortaya çıktı.

Filtre ve bloklamaların farkında olan İran vatandaşları bu sorunu aşabilmek için sanal özel ağların (virtual private network) üzerinde proxy kullanarak yasaklı yurtdışı sitelere giriş yapabiliyorlardı. Ancak İran parlementosu bilgi ve iletişim teknolojileri komitesi başkanı Ramezanali Sobhani-Fard'ın yaptığı açıklamada bu yasadışı olan VPN'lere olan erişim tamamen kısıtlanmış ve engellenmiş durumda. Yani isteyenler artık bu yöntemi kullanarak özgür internete erişim gerçekleştiremeyecekler.

İran Siberalan Yüksek Konseyi Ocak ayında resmi ve yasal VPN servislerini güvenliğe ihtiyaç duyan şirket ve kurumlara sağlayacağını açıklamıştı. Ancak sıradan kullanıcılar için sunulmayacak olan bu servisin kendi içerisinde pek çok yasağı da barındırması bekleniyor.

Şu anda İran'da popüler sosyal medya uygulamaları olan Facebook ve Twitter engelli durumda ve bunların yanında pek çok ağ da yasaklı siteler içerisinde yer alıyor. Eylül ayında Google arama motoruna ve YouTube'a da erişimi engelleyen hükümet gençlerin faydalı videolara ulaşabilmesi için kendi video hizmetini yayına almıştı.

Firefox iOS işletim sistemine rest çekti

YORUMLAR