IŞİD'in Google'ı Hackleme Macerası Bir Komediye Dönüştü

IŞİD'in Google'ı Hackleme Macerası Bir Komediye Dönüştü

Bilindiği üzere terör eylemlerini sadece Orta Doğu ile sınırlandırmayan IŞİD dünya çapında kanlı eylemlere imza atmıştı ve tüm dünya kamuoyunun tepkisini çekmişti. IŞİD'in bu eylemlerine tepki sanal boyuta da sıçramış, internet devleri IŞİD'e bağlı hesapları ve iletişim araçlarını kapatmak için harekete geçmişti. Tabi bu siber savaşa IŞİD'in de karşılık vermesi doğal bir sonuçtu.

IŞİD'e resmi olarak destek veren bir hacker grubu olan Cyber Caliphate Army ya da kısa adıyla CCA geçtiğimiz günlerde bu siber savaş dahilinde Google'a saldırdı, ya da saldırdığını düşündü.

Cyber Caliphate Army kimdir?

Cyber Caliphate Army'i yine kısa bir süre önce Facebook ve Twitter'ın kurucularına yönelttiği siber tehditlerle tanımıştık. Bu hacker grubu sosyal medya hesaplarının silinmesine tepki olarak bir video yayınlamış, videoda Mark Zuckerberg'in ve Jack Dorsey'in ateşler içindeki görüntülerine yer vermiş ve üzerine mermi efekti eklemişti. Grup videodaki mesajında "Siz bir hesabımızı kapatırsanız biz karşılığında 10 tanesini alırız", "Sitelerinizi sildikten sonra isimlerinizde silinecek" gibi tehditler savurmuştu.

Tam hacklediler derken...

Cyber Caliphate Army'nin, Google'a yönelttiği saldırı tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Hacker gurubu Google'a ait olduğunu iddia ettiği bir siteyi hacklediğini, sitenin anasayfasına kendi görselini ve mesajını yerleştirdiğini iletişim kanallarında böbürlene böbürlene anlatmaya başlamış. Fakat işin aslı hacklenen siteye göz atınca ortaya çıkıyor.

Cyber Caliphate Army'nin hacklediği site Add Google Online adına sahip ve addgoogleonline.com adresiyle yayın yapıyor. Bu sitenin Google ile olan tek ortak yönü adında Google kelimesinin yer alması. Bunun haricinde site ne bir Google servisini, ne de alt servisini temsil ediyor. Yani Google'ın bu siteyle resmi bir bağlantısı yok. Add Google Online sitesinin Hindistan merkezli bir SEO sitesi olması Cyber Caliphate Army'nin bütün sevincini kursağında bırakmış.

Olaya Anonymous da el atıyor

Cyber Caliphate Army'nin bu girişiminden sonra Filipin kökenli bir Anonymous hackerı söz konusu siteyi tekrar ele geçirerek bu sefer IŞİD karşıtı bir mesajı sitede paylaşmış:

IŞİD'den Zuckerberg'e ve Twitter CEO'suna Açık Tehdit!

Yakalanan IŞİD Hackerı 35 Yıl Hapis Cezası ile Yargılanıyor

IŞİD'e Karşı Savaşılan Bir Video Oyun Geliştiriliyor

YORUMLAR