İşte Windows 10 Yükseltmesi İçin İlk Yapmanız Gerekenlerin Listesi

İşte Windows 10 Yükseltmesi İçin İlk Yapmanız Gerekenlerin Listesi

Microsoft bugün Windows 10'un 29 Temmuz'da geleceğini resmen onayladı. Ancak bu yeni işletim sistemine yükselebilmek için bazı şartlar gerekiyor. İşte listesi.

Windows 10'un bir süredir Temmuz ya da Ağustos gibi çıkacağı konuşuluyordu. Temmuz ayının bir AMD konferansında özellikle üstüne basılarak telaffuz edilmesi, bu tarih üzerinde beklentileri artırdı. Microsoft sonunda bugün resmi olarak çıkış tarihini onayladı ve 29 Temmuz'u işaret etti. 

PC için minimum gereksinimler

Windows 10'a yükselebilmek için gerek bazı şartlar şöyle; ilk olarak şu anda kullandığınız işletim sisteminin Windows 7 ya da Windows 8.1 olması gerekiyor. PC'nizin işlemcisinin hız da önemli. 1 GHZ ve üzeri bir işlemciye en az 1 GB RAM’e de ihtiyacınız olacak. 64 Bit Windows 10 için ise minimum RAM 2 GB olmalı.

Windows 10 kurulumu için sabit disk sürücünüzde 32 Bit için en az 16 GB, 64 Bit sürüm için ise 20 GB boş alana ihtiyacınız var. Ayrıca DirectX 9 ya da üzeri WDDM 1.0 sürücüyü destekleyen bir ekran kartınız olmalı ve Ekran çözünürlüğünüz ise 1024x600 den yüksek çözünürlükleri desteklemeli.

Yazılım konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Bunlar bilgisayarınız için minumum gereksinimler, öte yandan Microsoft yükseltme yapacaklara bazı önemli hatırlatmalar da yaptı. Bunlardan en önemlisi Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarının kullandıkları programların Windows 10 ile uyumlu olup olmadığının kontrol edilmesi. Bazı uygulamaların Windows 10 yükselme standartlarına uymaması ve yükseltmenin gerçekleşmemesi söz konusu olabiliyor.

Öte yandan, Microsoft Windows 10 uyumlu olmayan tüm virüs tarayacılarının yükseltmeden önce sistemlerden kaldırılmasını öneriyor. Windows 10 uyumlu bir anti virüs programı henüz yok. Bundan dolayı var olanların kaldırılması tavsiye ediliyor. Çünkü Windows 10 koruma için Windows Defender uygulamasını cihazlara otomatik olarak yükleyecek.

Cortana şimdilik Türkçe konuşmayacak

Şimdilik kötü bir haber ancak, maalesef Türkiye ilk güncellemeyle Cortana’ya kavuşmuyor. 29 Temmuz’da Cortana ABD, Çin, Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere ve İspanya’da hizmet verebilecek. Windows Hello özel bir kızıl ötesi kameraya ihtiyaç duyuyor onun için pek çok kamera bu uygulama için yeterli olamayacak. Sesle komut ve ses tanıma özelliklerinin kullanımı için tüm cihazların mutlaka mikrofonu olması gerekiyor. Dokunmatik ekran özelliğine sahip ekranlar Windows 10 güncellemesinden sonra bu özelliklerini rahatça kullanabilecekler. 

Ancak bunlardan en önemlisi bu yükseltme için geçerli bir Windows 7 ya da Windows 8.1 lisansına sahip olmanız gerekiyor. 

Windows 10 Çıkış Tarihi Netleşti! Bedava Güncelleme Yolda

Windows 10 Teknik Önizleme 10130 Yayınlandı, Bakın Neler Değişti

Ön Siparişe Açılan Windows 10'un Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

YORUMLAR