İstihbarat Güçleri Bu Sefer WhatsApp Mesajlarının Peşine Düştü

İstihbarat Güçleri Bu Sefer WhatsApp Mesajlarının Peşine Düştü

Hatırlanacağı üzere bir süre önce Apple ve FBI arasında şifreleme konusunda bir anlaşmazlık yaşanmış, bu anlaşmazlık mahkemeye taşınmıştı. Mahkemede FBI, Apple'dan kendisine suçluların telefonlarına sızma imkanı verecek bir arka kapı oluşturmak için yardım istemiş, Apple ise ürettiği iPhone ve iPad'lere herhangi bir casus yazılım yerleştirmenin sadece suçluları değil, bütün Apple cihaz kullanıcılarını tehlikeye atacağı için bu davaya tepkisini göstermişti.

Yaşanan bu davanın ardından bilişim ve internet dünyasının önde gelen isimleri de Apple'a desteklerini sunmuşlardı. Fakat dava sonucunda Apple, FBI'a bu casus yazılımı sunmakla yükümlü kılınmıştı.

Şimdi ise WhatsApp benzer bir durumla karşı karşıya. Bu olayda yine bir zanlının telefonuna erişilmeye çalışılıyor. Fakat istihbarat güçleri bu işi yaparken WhatsApp'ın şifreleme bariyeriyle karşılaşıyorlar. Hatırlanacağı üzere WhatsApp geçtiğimiz senelerde iletişim sisteminin tümünü şifreleme temeline oturtmuştu. Bu sayede WhatsApp kullanıcılarının lokasyon verilerine hiç bir şekilde ulaşmak mümküm olmuyordu. İstihbarat güçleri ise WhatsApp'ın bu şifreleme sistemini aşabilmek için WhatsApp'tan yardım talep ediyorlar.

WhatsApp'ın böyl bir yardımı sunup sunamayacağı aslında çok da tercih meselesi değil. Çünkü WhatsApp üzerinde şifrelenen veriler alıcılar haricinde hiç kimse tarafından görüntülenemiyor. Bu nedenle WhatsApp sunucularında bile kullanıcıların cihazlarındaki verilere erişilmesi mümkün olmuyor.

YORUMLAR