Katar Siber Saldırısında Yeni Gelişme: 5 Hacker Gözaltında!

Katar Siber Saldırısında Yeni Gelişme: 5 Hacker Gözaltında!

Katar Başsavcısı, ülkenin Resmi Haber Ajansı'nın (QNA) hacklenmesiyle ilgili olan 5 şüphelinin Türkiye'de gözaltına alındığını ifade etti. Söz konusu siber saldırının, Körfez krizinin başlamasında büyük rol oynadığı da ifade edildi.

Türkiye'de yerleşik oldukları belirlenen söz konusu şüpheliler, Türk Siber Güvenlik Birimleri ile yapılan ortak istihbarat paylaşımı sayesinde belirlendiler. Başsavcı, "Türkiye'deki arkadaşlarımız kısa süre önce bize cevap verdi. Beş kişi gözaltına alındı ve şu anda sorgulanıyorlar. Katar savcıları, bu davayı takip etmek için Türk makamlarıyla birlikte çalışıyorlar." diye açıklamada bulundu.

Katar Siber Krizinde Ne Olmuştu?

Körfez ülkeleri arasında büyük sıkıntıya yol açan bu siber kriz, 23 Mayıs'ta ABD karşıtı bir hareketin oluşmasına ve İran'ı destekleyen açıklamaların internette yayınlanması ile başlamıştı.

Katar, siber saldırı sonucu QNA haber ajansının sistemine sızan bilgisayar korsanlarının yaptığını iddia ettiği tarzda yayınların gerçekleşmediğini iddia etmişti.

Ancak BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Suudi Arabistan ve Mısır medyası konuyla ilgili Katar'ı suçlamış ve yayınlardan ülkeyi sorumlu tutmuşlardı. Ardından yukarıda sözü geçen ülkeler Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini ilan etmişlerdi.

Siber Dünya'nın Joker'ını Yakalatacak Bilgilere 3 Milyon Dolar Ödül

Siber Polislerden Rekor Tutuklama

İşte, Siber Saldırıları Gerçekleşmeden Haber Veren Siber Füzyon Merkezi

YORUMLAR