Keşif Robotunun Asteroit Üzerindeki Görkemli Yolculuğunu İzleyin

Keşif Robotunun Asteroit Üzerindeki Görkemli Yolculuğunu İzleyin

Japonya Uzay Araştırma Ajansı tarafından geliştirilen uzay aracı Hayabusa 2’ye ait Rover-1B adındaki keşif aracı, geçtiğimiz günlerde iniş yaptığı Ryugu asteroitinden yeni görüntüler kaydetti.

Ryugu asteroitinden araştırma amaçlı bir örnek toplamak üzere tasarlanan ve 2014 yılında Tanegashima Uzay Merkezi'nden fırlatılan Hayabusa 2, Rover-1A ve Rover-1B isimli keşif araçlarını geçtiğimiz günlerde asteroite bırakmıştı.

Sorunsuz bir inişin ardından asteroitin büyüleyici görüntülerini Dünya’ya göndermeye başlatan araçlar, birçok gelişmiş sensör ve kamerayı bünyesinde barındırıyor.

 

 

Ryugu asteroitinin yüzeyinde dolaşan iki Japon keşif robotundan biri olan Rover-1B, uzaydaki görkemli macerasına dair yeni bir video kaydetti. Söz konusu görüntülerde, asteroitin kayalık yüzeyi üzerinde yükselen zifiri karanlığın, güneşten yansıyan ışınlarla buluşmasını izliyoruz.

Otonom bir şekilde hareket eden araçlar, güneş enerjisi ile çalışıyor. Yalnızca 17 santimetre boyunda olan Rover-1A ve Rover-1B, karbon açısından zengin olan bu asteroitin farklı bölümlerini mercek altına alacak. 

Öte yandan gelecek baharda işler çok daha heyecanlı bir hal alacak. Zira Hayabusa-2, yüzeyde altı metrelik bir krater açabilecek güçte olan küçük bir patlayıcı taşıyor. Bu görev, Ryugu'nun yüzeyinin altına, asteroidin kalbine bir göz atmamızı sağlayacak.

Hayabusa 2, patlayıcı ile açacağı kraterden toplanan toprak örnekleriyle birlikte 2020 yılında Dünya’ya dönecek.