Kullanıcılara Göre Windows 8.1 Başlat Tuşu Hakaret Niteliğinde

Kullanıcılara Göre Windows 8.1 Başlat Tuşu Hakaret Niteliğinde

Microsoft Windows 8.1'in önizleme sürümü Windows 8.1 Preview'i kullanıcılara sunsa da halen Windows 8'i itici yapan ana sorunu çözmüş değil. Windows 8 çıktığı zaman klasik başlat menüsünü ve başlat tuşunu tamamen kaldırmış ve yerine başlangıç ekranını ve metro arayüzünü getirmişti. Bu sebepten ötürü milyonlarca kullanıcı yeni işletim sistemine alışamamış ve sistemlerini güncellememişti. Hatta bu durum yeni bilgisayarların üzerinde yüklü olarak gelen Windows 8 işletim sistemleri nedeniyle büyük tepkilere de yol açmıştı.

Aslında bu noktada Microsoft'un yanlış bir strateji izlediği varsayılabilir. Yeni sistem dokunmatik arayüzde çok daha başarılı sonuç verdiği için klasik masaüstü sistemlerde daha önceki versiyonlar kadar pratik çalışmayabilmekteydi. Daha dokunmatik tabanlı donanımların yaygın olmaması ve donanım üreticilerinin de bu konuda büyük katkıları olmaması nedeniyle Microsoft satış anlamında Vista günlerine geri dönmüştü.

Fakat Windows 8.1 önizleme sürümü ile birlikte işletim sistemine yerleştirilen başlat tuşu kullanıcıları bir nebze olsun heyecanlandırmaya yetmişti. Bu tuş başlat menüsü problemini çözecen bir ilaç olarak görülüyordu ve kullanıcılar artık gönül rahatlığıyla yeni işletim sistemine terfi edebileceklerdi.

Maalesef ki evdeki hesap çarşıya uymadı ve Microsoft'un bu başlat tuşunu sadece metro arayüzüne açılan bir kapı olarak tasarladığı ortaya çıktı. Bu nedenle birçok kullanıcı aldatıldığı izlenimine kapılarak Microsoft sitelerine yorumlar eklemek için hücum etti. Yapılan yorumlardan bazılarında bu hareketin herkesin zekasına bir hakaret olduğu ifadeleri geçmekte. Başlangıç ekranının bir işe yaramadığı, çok karışık ve düzensiz olduğu, başlat menüsünün çok daha hızlı, sade ve kolay bir kullanım sunduğu,, Microsoft'un müşterileriyle ilişki kurmakta başarısız olduğu yapılan yorumlardan bazı kesitler.

Windows 8.1 İlk Güncellemelerini Aldı

YORUMLAR