Kuzey Kore Hackerları Şimdi de Hırsızlık Peşinde

Kuzey Kore Hackerları Şimdi de Hırsızlık Peşinde

Kuzey Kore’nin WannaCry virüsünün arkasında olduğu iddialarından sonra, şimdi de ülkenin hacker birimi ‘Büro 121’in yeni hedefinde banka hesapları olduğu söyleniyor.

Ülkede internet kullanımı neredeyse yokken, sadece ülke lideri Kim jong-un'un hacker ordusunun Dünya internetine erişimi olduğu, sırlar ülkesi hakkında bildiğimiz az şeyler biri. Daha önce de 2014 yılında Sony Pictures'ın uğradığı siber saldırının ardında Büro 121’in olduğunu iddia eden Wall Street Journal, şimdi de sözü geçen bu siber ordunun, banka fonlarını çalmak için çalıştığını iddia etti.

Yayınlanan rapora göre, Büro 121, Bangladeş Merkez Bankası'ndan 81 milyon dolar çaldı ve Polonya'daki bir bankaya yaptığı saldırıda da başarısız oldu. Geçmişte, başta Çin ve Güney Kore savunma bakanlıklarının sunucularına erişmeye çalışan Kuzey Kore’nin şimdi para kaçırmak için çalışmalara başlaması dikkat çekti. Ülkeler arası siber savaşa uzun süredir alışkınız, lakin ülkeler arası hırsızlık...?

Kuzey Kore, geçtiğimiz Mart ayında dünya çapında uluslararası para transfer işlemleri için geliştirilmiş iletişim sistemi SWIFT’ten de atılmıştı. Defalarca SWIFT şebekesine de siber saldırılar düzenlediği bilinen ülkenin, bu saldırılardan ne zaman usanacağını (ya da uslanacağını) merakla bekliyoruz.

YORUMLAR