Lenovo Sahiplerinin Dikkatine, Çok Tehlikeli 3 Açık Daha Saptandı

Lenovo Sahiplerinin Dikkatine,  Çok Tehlikeli 3 Açık Daha Saptandı

Geçtiğimiz aylarda da aynı sorunla karşılaşan Lenovo PC’lerindeki stok yazılım yüzünden yine başını derde soktu. Çinli PC üreticisi Lenovo'nun bu sefer ürünlerinde çok büyük güvenlik açıkları bulundurduğu saptandı.

Şubat ayında Lenovo'nun Yeni Ürünlerine Reklam Yazılımı Yerleştirdiği Ortaya Çıktı haberimizle, Lenovo kullanıcılarını uyarmıştık. Yazılımlarında bulunan bir Adware yüzünden oldukça sıkıntı yaşayan PC üreticisi, şimdi daha ciddi bir sorunla karşı karşıya. Ancak Superfish sorunu Lenovo'nun yazılımlara yerleştirdiği bir durumdu. Şimdi ise şirket kontrolü tamamen kaybetmiş görünüyor. 

BBC’nin verdiği habere göre Lenovo PC ve dizüstülerinde kullanılan stok yazılımlar hala aklanmış değil. Bu kez bir değil, üç önemli açık tespit edilen Lenovo ürünleri için yeni bir uyarı daha yayınlandı.

IOActive yazılım güvenlik şirketinin BBC ile paylaştığı rapora göre, Lenovo’daki açıklar şu tehditlere davetiye çıkarıyor:

Açıklardan biri hem lokal, hem de uzaktan bağlantılarda PC’nin kontrolünü tamamen açıkta bırakabiliyor, bir diğeri ise Lenovo’nun stok yazılımlarında bulunan bir kod yığını yüzünden bilgisayarı tamamen savunmasız bırakıyor olması. Bu açık bilgisayarın tamamen uzaktan kotrol edilmesine ve tüm kişisel bilgilere erişime izin verebiliyor. Hatta girilmesi gerekmeyen en basit dosyalara bile erişim sağlanabiliyor. Üçüncü açık firewall üzerinde bile bilgisayarın zayıf kalmasına yol açabilen bir yazılım hatasından oluşur. 

Lenovo geçtiğimiz Şubat ayında Superfish Adware sorununu aşabilmek için hemen bir yama çıkarmış, stok yazılımlarda sorunlu olanları PC’lere yüklememeye karar vermişti. Ancak bu yeni güvenlik açıklarına karşı Lenovo’dan henüz bir açıklama gelmedi. 

Tüketiciler Lenovo'yu Cezalandırmak İçin Bir Araya Gelecekler

Lenovo'nun Superfish Taşıyan Ürün Listesi ve Çözümü

YORUMLAR