LinkedIn Kullanıcı Bilgilerini Satmakla Suçlanıyor

LinkedIn Kullanıcı Bilgilerini Satmakla Suçlanıyor

LinkedIn zaman zaman profesyoneller için hazırlanmış bir sosyal olması nedeniyle ağır suçlamalar altında kalıyor ve pek çok işverenin işe aldığı veya almak istediği kişileri LinkedIn üzerinden araştırması nedeniyle işe alım süreçlerinde oldukça önemli bir konuma sahip diyebiliriz. Ancak bu defa kullanıcıların profesyonel bilgilerini satmakla suçlanan şirketin bu durumun içerisinden nasıl çıkacağını ise zaman gösterecek.

Bu satışın direkt olarak sitenin kendi arayüzünden gerçekleştiği açılan bir davada belirtiliyor ve ücretli olarak üyelik alanların diğer kullanıcıların geçmişlerini onlardan habersiz bir şekilde inceleyebilmelerinin Kaliforniya yasalarına aykırı olduğu söyleniyor.

Zira sistem içerisindeki referans arama seçeneği kullanılarak, o kullanıcının daha önce nerelerde çalıştığı kullanıcı kendisi bunları yazmasa bile görülebiliyor. Ayrıca ücretli üyelik sahibi olan insan kaynakları yetkililerinin anonim bir şekilde diğer kullanıcıların profillerini görüntülemelerinin de rekabet yasalarına aykırı olduğu ve kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği aktarılıyor.

Tüm bu yaratılan sistemin karaborsa bir insan kaynakları piyasası yarattığından endişe ediliyor ve gerçek hayatta çok büyük bir izdüşümüne sahip olan LinkedIn'in bu konuya dair pek çok özelliği geri çekmesinin gerekebileceğinden bahsediliyor.

Geçmişte bir dönem batma tehlikesi geçiren şirket, daha sonra durumu toplamayı başarmıştı ve parasını ödeyenlere sunduğu pek çok gelişmiş özellikle varlığını devam ettirebiliyordu. Önümüzdeki dönemlerde bu gizlilik ihlaline karşı nasıl adımlar izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

LinkedIn uygulamalarını kullanabilmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Yüzlerce Dropbox şifresi sızdırıldı

YORUMLAR