Locky'nin Yeni Sürümünü PC'den Silmek Mümkün Olmuyor!

Locky'nin Yeni Sürümünü PC'den Silmek Mümkün Olmuyor!

Türk siber güvenlik uzmanlarına göre, siber korsanlarca fidye ve şantaj için piyasaya sürülen Locky virüsünün yeni sürümü, Wanna Cry'dan çok daha tehlikeli.

Güvenlik uzmanlarına göre, elektronik postalar aracılığıyla yayılarak PC'lerde bulunan dosyaları şifreleyen Locky'nin yeni sürümü cihazlara bulaştığında asla silinemiyor.

Anadolu Ajansı'na konuşan Siber Güvenlik Uzmanı Hasan Yener, yaptığı açıklamada, virüsün şifrelediği dosyalar için kullandığı uzantının adının ".locky" olduğunu hatırlattı. Yeni Locky sürümüyle beraber bu uzantıların; '.diablo6', '.osiris', '.odin', '.thru', '.zepto', '.shit', '.aesir', '.loptr' ve '.likutus' gibi dosya isimleri ile yer değiştirebildiğini de söyledi.

Siber Güvenlik Uzmanı Hasan Yener yaptığı açıklamada, Locky virüsünün yeni sürümünün "spam e-posta" yöntemiyle yayıldığını ifade ederek, elektronik postalara ek olarak bir "office" ve "zip dosyası" eklediği konusunda da kullanıcıları uyardı.

Tıpkı eski sürümlerinde olduğu gibi, bu postalar indirildiğinde virüs harekete geçiyor, ardından PC'ye kayıtlı tüm dosyaları etkileyerek şifrelemeye başlıyor.

Uzman Hasan Yener, "Kim olursa olsun, eğer içeriğinden emin değilseniz, e-postalarınızı açmayın. 'Cari hesap mutabakatı', 'hediye kazandınız', 'siparişiniz gönderildi', 'teslimat bilgilerinizi kontrol edelim', 'fatura bilgileri', 'borç bilgileriniz' ve 'e-fax' gibi başlıklara sahip olan e-postalara kesinlikle tıklamayın. Kısaca nereden geldiğine emin olmadığınız ve daha önce hiçbir iletişimde bulunmadığınız; bilgisayar, internet, virüs tarama, alışveriş, hediye kuponu, banka dekontu ve indirim postalarına itibar etmeyin" uyarısında bulundu.

Tehlikeli Fidye Virüsü Locky, Yeni Kimliğiyle Geri Döndü

Trojan Geliştirme Kiti İle Kendi Virüsünüzü Yapmak Çok Kolay!

YORUMLAR