Meltdown ve Spectre Yamalarının Bilgisayarınızın Performansını Ne Kadar Düşüreceğini Öğrenin

Geçtiğimiz haftalarda duyurulan ve büyük bir skandala sebep olan Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarının kapatılmasının hem donanım kısmında, hem de yazılım kısmında kapsamlı güncellemeler gerektirdiğinden bahsetmiştik. Bu durumun kötü yanı performansı kaybı da yaratacak olmasıydı. Performans kaybının yürütülen işleme ve donanımın ne kadar eski olduğuna bağlı olarak değişeceği bilgisi paylaşılıyordu.

Meltdown ve Spectre açıklarının, Linux işletim sistemi için yayınlanan bir güvenlik güncellemesi sonrasında ortaya çıkmasının ardından benchmark testleri gerçekleştirilmiş ve ortaya üzücü sonuçlar çıkmıştı, açıkların ilk aşamada Intel işlemcilere özel olduğu düşünülüyordu. Fakat ilerleyen süreçte AMD işlemcilerin ve ARM tarafından üretilen mobil işlemcilerin de bu açıklardan etkilendiği ortaya çıkmıştı. Bu da kullandığımız hemen hemen bütün cihazların risk altında olduğunu gösteriyordu.

Intel, Microsoft, AMD, Apple gibi dev firmalar açıklar ortaya çıktıktan sonra hızlı bir şekilde güncellemelerini yayınladılar. Peki bu güncellemeler sizin sisteminizi ne kadar etkileyecek? İşte ücretsiz olarak yayınlanan InSpectre adlı tarama ve analiz aracı Meltdown ve Spectre yamalarının sisteminizin performansını ne derecede etkileyeceğini gösteren bir araç.

InSpectre, çok düşük dosya boyutuna sahip ve birkaç saniyede iniyor. Programı indirdikten sonra çalıştırmak için herhangi bir kurulum işlemi yapmanıza gerek yok. Birkaç gün önce Ashampoo firması da benzer bir araç yayınlamıştı. Bu araç bilgisayarınızın Meltdown ve Spectre'den etkilenip etkilenmediğini gösteriyordu. InSpectre, buna ek olarak bilgisayarınızın performansının yama sonrasında nasıl olacağını da gösteriyor. Ayrıca detaylı açıklamalar sunuluyor.

InSpectre'nin dikkat çekici özelliği ise Meltdown ve Spectre yamalarını devre dışı bırakabilmenize imkan vermesi. Eğer bilgisayarınızda hassas işlemler gerçekleştirmiyorsanız bu özellikten faydalanabilir ve performans kaybını engelleyebilirsiniz. InSpectre'yi aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz:

YORUMLAR