Meşhur Penguen 'Linux', Sonunda Windows Mağazasına Geliyor

Meşhur Penguen 'Linux', Sonunda Windows Mağazasına Geliyor

Müjdeler olsun! Alternatif işletim sistemleri Ubuntu, SUSE Linux ve Fedora artık Windows 10 mağazasından indirilebilecek. Microsoft Build 2017 konferansında, en popüler Linux yazılımlarından üçünün Windows Mağazasına geleceğini duyurdu. 

Yıllardır neredeyse bu sistemlere diş bileyen Microsoft, alternatif işletim sistemlerine kucak açacağını da böylelikle göstermiş oldu. Oysa bundan yıllar önce, özellikle Steve Balmer yönetiminde olan Microsoft döneminde Ubuntu, SUSE ve Fedora'nın doğrudan Windows Mağazası'ndan yüklenebileceği haberi, şirketin o zamanki politikası nedeniyle neredeyse imkânsızdı. Ancak yeni CEO Satya Nadella sayesinde "eski camlar bardak" olmuş gibi görünüyor. Ya da Balmer döneminin üzerinden "çok sular aktı" mı demeliyiz?

Artık Nadella yönetimindeki Microsoft, bu alternatif yazılımlara bir kansermiş gözüyle bakmıyor. Tam aksine rakiplerini kucaklamaya istekli görünüyor.

Bu dağıtımlardan birini Windows Mağazasından yüklemek, kullanıcıların Linux'u sanallaştırılmış bir ortamda kolayca çalıştırmasına ve Windows 10 ile Linux uygulamaları ve araçları arasında geçiş yapmasına da izin verecek.

Windows Mağazası Artık Uygulamaları Yüklemeden Önce Denemenizi Sağlıyor

Microsoft Windows 10 Mağazası’nda Kış Temizliği, 100 Bin Uygulama Kaldırıldı

YORUMLAR