Microsoft, Korsan Yazılımlara Karşı Açtığı Davada $5.7M Kazandı

Microsoft, Korsan Yazılımlara Karşı Açtığı Davada $5.7M Kazandı

Microsoft, sahte yazılım satan Çinli şirketlere karşı bir mücadeleyi daha kazandı. Bu kez karşı tarafta  Shanghai merkezli Ruichuang Network Technology adlı bir şirket bulunuyor. Bu şirket, dava sonucunda, lisanssız ürünleri dağıttığı gerekçesiyle, Microsoft’a tazminat olarak 5.7 milyon dolar yani 4.3 milyon euro ödemeyi kabul etti.

The Register adlı haber kaynağına göre, Ruichang aynı zamanda 2345 internet portalında derin özürlerini ifade etmek için bir bildiri yayınladı. Şirket bu bildiriye, korsan Microsoft yazılımı satışının, Redmond merkezli teknoloji şirketinde büyük finansal kayıplara yol açtığını da ekledi.

Çinli şirket, şimdiye kadar korsan Microsoft yazılımından 1.3 milyon fiziksel kopya satmayı başardı. Bunun yanı sıra bazı özel uygulamaların indirilme sayısı da 11 milyonu aştı. Şaşırtıcı olan durum ise Microsoft’un tazminat olarak başlangıçta 16 milyon dolar, yani yaklaşık 12.3 milyon euro istemesi fakat şirketin sadece 5.7 milyon dolar ödemeye yanaşması oldu. Microsoft, bu konu hakkında yakın zamanda bir kamu açıklaması yayınlayacak. Fakat şu çok açık ki, şirket, korsana karşı ciddi bir mücadele verdi. Çünkü Çin, konu lisanssız içerik satışı ve dağıtımına geldiğinde, önemli bir tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Microsoft, Çin merkezli büyük birkaç şirkete karşı hukuki zafer kazanmasına rağmen, kendi ofis bilgisayarlarında lisanssız yazılım kullanan dört devlet şirketi olduğunu iddia ediyor. Microsoft’un şikayetine göre Ulusal Petrol Şirketi, Çin Posta Grubu, Çin Demiryolu İnşaat A.Ş. ve Travelsky Teknoloji Şirketi; Office ve Windows gibi yazılımların korsanlarını kullanmakta.

Diğer yandan, tüm bu şirketler, bilgisayarlarına kurdukları tüm yazılımların orijinal olduğunu ve ücretlerini ödemek konusunda son derece dikkatli olduklarını söyleyerek suçlamaları reddediyor. Çin Demiryolu İnşaat A.Ş. konuşmacısı Eylül ayında, şikayetler hakkında şunları söylemişti: “Biz, bazı yan birimlerin lisanssız yazılım kullanmış olabileceğini inkar etmiyoruz. Fakat, bu kesinlikle büyük bir oran değil. Şirket bu hususa büyük bir önem veriyor ve iç soruşturma düzenliyor.

YORUMLAR