Microsoft Office 16 Mobil Sektörü de Hedefliyor

Microsoft Office 16 Mobil Sektörü de Hedefliyor

Microsoft'ta dönen projelerden biri de şüphesiz Office 16. Son raporlara göre firmanın sıradaki versiyonunu geliştirdiği Office, Clippy'nin geri gelmesi gibi büyük değişiklikler içerecek.

Proje hakkında çok fazla detay bilinmese de Microsoft'un yeni Office 16'yı denemeleri için bazı kullanıcılara beta kodu göndermeye başladığı görüldü. Ayrıca yeni Office yazılımı sadece Windows (masaüstü, laptop, tablet) için değil, Windows Phone işletim sistemine sahip akıllı telefonlara da gelecek. Şu anda piyasadaki tüm Windows Phone cihazları içerisinde Office'in ücretsiz sürümünü zaten barındırıyor, Microsoft sıradaki Office versiyonuyla birlikte akıllı telefon piyasasındaki rekabeti arttırmaya girişiyor.

Windows 10'daki tek aile sistemine odaklı bir 'tek Office sistemi' de Windows cihazlar için düşünülen özellikler arasında. Yani ister masaüstü, ister akıllı telefon, ister tabletinizden oluşturacağınız içerikler Office bünyesinde her platformda birbirini görebilecek.

Office akıllı telefonları birleştirince herkesin aklına Microsoft'un bir zamanlar parmak bastığı dokunmatik destekli Office yazılımları geliyor. Bu sene BUILD konferansında da bu özelliğe yer veren firma, sıradaki Office versiyonlarının dokunmatik özelliklere göre de optimize edileceğinden bahsetti. Bu özellik de Office'in akıllı telefon ve tabletler sektörüne adım atacağının bir habercisi. Office Touch bu sene sonuna doğru akıllı cihazlar için bekleniyor.

Office 16, 2015'in ortalarına doğru su yüzüne çıkar gibi düşünülüyor, resmi çıkışı ise hemen hemen Windows 10 ile aynı zamanlarda olabilir. Microsoft'un yeni Windows'una önümüzdeki sene bahar aylarında kavuşacağız.

YORUMLAR