Microsoft, Windows 10'dan Başlayarak Şifreleri Ortadan Kaldırmak İstiyor

windows 10 şifresiz girme

Microsoft, Windows 10 için hazırladığı son güncellemeyle şifresiz giriş yapma konusunda bir adım daha atma kararı aldı. Devasa teknoloji şirketi, yeni Windows 10 güncellemesiyle şifre yerine kullanıcılarının telefonlarına SMS ile kod göndermeye başlayacağını belirtti.

Microsoft, yeni güncellemeleri bütün kullanıcılara ulaştırmadan önce Insider programı içerisinde yayınlıyor ve belirli denemelere tabi tutuyordu. Insider programına gönderilen son güncelleme olan Insider build 18309’da şifresiz Windows 10 girişinin bütün kullanıcılara geleceğini gösteren ibarelere yer verilirken, şimdilik 19H1 olarak anılan güncellemenin Insider haricindeki kullanıcılara Nisan 2019’da gönderileceği söylendi. Şifresiz Windows 10 girişi, aslında Insider build 18305 sürümünde yer alıyor ve sadece Windows 10 Home’da kullanılabiliyordu. Insider build 18309 ile bu özelliğin tüm Windows 10 sürümlerine geleceği aktarılan bilgiler arasında yer aldı.

windows 10 SMS ile girme

Insider programında bulunan ve Insider build 18309 sürümünü deneyen bazı kullanıcılar, şifresiz Windows 10 sisteminin nasıl işleyeceğini de anlattılar. Yeni sistemde şifresiz Microsoft hesapları oluşturulabileceği, yeni hesaplarda şifre yerine telefon numaralarının girileceği, Windows 10’a giriş yapılmak istendiğindeyse Microsoft’un telefona SMS ile kod göndereceği dile getirildi. SMS ile giriş yapmak istemeyen ama hala şifresiz giriş sisteminden yararlanmak isteyenlerin ise Windows Hello aracılığıyla parmak izi ya da yüz tanıma methoduyla işletim sistemini kullanmaya başlayabilecekleri ifade edildi.

Windows 10 giriş şifresi kaldırma yazımıza tıklamak suretiyle Windows 10'u şifresiz otomatik olarak açabilirsiniz.