Microsoft, Yeni İnternet Tarayıcısının Beta Sürümü İçin Kayıtları Başlattı

Microsoft, uzun yıllar boyu bilgisayarlarımızda var olan fakat neredeyse hiçbir bilgisayar kullanıcısı tarafından beğenilmeyen Internet Explorer’ın yerine, Windows 10 işletim sistemiyle birlikte Edge adlı yeni bir internet tarayıcı getirmişti. Fakat firma, bu tarayıcıyı biraz daha geliştirmek istediğini geçtiğimiz aylarda açıkladı ve bu doğrultuda çalışmalarına devam ediyor. Google’ın açık kaynaklı Chromium motoru üzerine geliştirilecek olan yeni tarayıcı, Chromium Edge olarak adlandırılacak gibi görünüyor. Bu yeni tarayıcı için şimdi de beta kullanıcıları alınmaya başlandı. Yani Microsoft yeni tarayıcısında, ücretsiz olarak kaydolan kullanıcılardan geri dönüşler alarak tarayıcıyı bu doğrultuda geliştirmeye devam edecek.

Microsoft Edge’in Chromium kaynak koduna geçişi ise 2019’un başlarında gerçekleşecek. Tabii bu aşamada ilk olarak bu tarayıcının beta sürümü piyasaya çıkmış olacak. “Edge Insiders” olarak tanımlanan beta kullanıcı topluluğu sayesinde tarayıcı ilerleyen aylarda da hatalarından arındırılacak ve final sürümüne kavuşacak. Edge tarayıcısının tüm bu geliştirme süreci tamamlandıktan sonra Google Chrome’a fazla miktarda benzeyeceği düşünülüyor. Ayrıca Microsoft, bu tarayıcının gelmesinden önce Windows işletim sistemlerine bu konuda uyumlu olması için güncellemeler de yapmak zorunda.

Microsoft’un beta kullanıcılara güveni Windows 10’dan kaynaklanıyor diyebiliriz. Çünkü Windows 10’da da yine bu şekilde bir test süreci başlatılmış ve ücretsiz kayıtlar alınmıştı. Orada da “Windows 10 Insiders” adı verilen topluluk, bu işletim sisteminin geliştirilme sürecine destek vermişti. Siz de Microsoft’un yeni Chromium Edge tarayıcısının beta versiyonunu test edenlerden olmak istiyorsanız bu linkten kaydolabilirsiniz. Fakat kayıt olunca sadece isminizi ekletmiş oluyorsunuz, yani hemen tarayıcıyı indiremiyorsunuz. İndirebilmek için birkaç ay beklemeniz gerekecek. Ayrıca bu gelişmeler sonucunda tek bağımsız internet tarayıcı da Mozilla Firefox olarak kaldı diyebiliriz.