Microsoft, Zorla Windows 10 Yüklettiği Kadına Büyük Tazminat Ödeyecek

Microsoft, Zorla Windows 10 Yüklettiği Kadına Büyük Tazminat Ödeyecek

Hatırlanacağı üzere yaklaşık olarak tam bir sene önce Microsoft son işletim sistemi Windows 10'u dünya çapında kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Windows 10'un, Windows 8'de işletim sisteminden çıkarılan başlat menüsünü geri getiriyor oluşu, oyunlar için DirectX 12'yi beraberinde getirmesi heyecan verici özelliklerdi. Ayrıca Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları Windows 10'a ücretsiz olarak terfi edebiliyorlardı. Bütün bu güzel özellikler ve durumlar Windows 10'u oldukça cezbedici bir işletim sistemi yapsa da birçok kullanıcı Windows 10'a geçiş yapmak istemiyordu. Microsoft ise bize sürekli işletim sistemimizi Windows 10'a yükseltmemiz gerektiğini hatırlatarak adeta Windows 10'u gözümüze sokuyordu. Kimi zaman bilgisayarınızı boşta bıraktığınızda bilgisayarınızın kendi kendine Windows 10'a yükseltmeye başladığına tanık olabiliyordunuz. Microsoft'un bu saldırgan Windows 10'a geçiş politikası nedeniyle birçok kullanıcı Microsoft ve Windows 10'dan bunalmıştı. Haberimize konu olan olayda ise işler bir adım daha da öteye gidiyor.

Microsoft 10.000 Dolar Ödeyecek

Teri Goldstein adlı Kaliforniya'lı kadın Microsoft'un bu saldırgan Windows 10 yükseltme politikasından mağdur olmuş bir kullanıcı. Goldstein'in problemi bilgisayarı Windows 10'a geçiş sürecinde başlamış. Bu yükseltme süreci başarısızlıkla sonuçlanınca Goldstein'in bilgisayarı birkaç gün boyunca kullanılamaz hale gelmiş. Mağdur olan Goldstein da bu durum üzerine mahkemenin yolunu tutmuş. Açılan davada Microsoft'u suçlu bulan mahkeme heyeti Microsoft'u tam olarak 10.000 dolar ödemekle yükümlü kılmış.

Windows 10'un yükseltme işlemi başarılı olsa bile bazı bilgisayarlarda ciddi problemler baş gösterebiliyor. Sürücüleri çalışmayan donanımlar, yazılımsal uyumsuzluklar ve performans düşüşleri bu problemlerden bazıları. Bu nedenle Microsoft'un Windows 10'a geçiş konusunda biraz daha dikkatli davranması gerektiğini söyleyebiliriz. Eğer bilgisayarınızda Windows 10'a yükseltme bildirimlerinden bunaldıysanız GWX Stopper adlı program ile bu bildirimleri kapatabilirsiniz:

Windows 10'un Kullanıcılarına Saç Baş Yoldurtan 7 Özelliği

Windows 10 Otomatik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır ya da Devre Dışı Bırakılır?

YORUMLAR