Microsoft'tan Kafalarda Soru İşareti Uyandıran Windows 10 Bedava Olacak Açıklaması Geldi

Microsoft'tan Kafalarda Soru İşareti Uyandıran Windows 10 Bedava Olacak Açıklaması Geldi

Windows Insider departman başkanı Gabriel Aul, “Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümlerini kullananlara Windows 10 RTM (Release to Manfacture) sürümü bedava olacak” dedi. RTM son kullanıcı için hazırlanmış en son sürüm manasına geliyor. 

Bu şu anlama geliyor; Windows Teknik Ön İzleme sürümünü kullanan tüm kullanıcılar, Windows 10’un çıkış tarihinde RTM sürümüne bir kuruş dahi ödemeden sahip olabilecekler. Bu noktada iki soru kafaları kurcalıyor.

Bu açıklama aslında Windows 10’un bir sene boyunca ücretsiz olmayacağı anlamına geliyor olabilir mi? Konuyla ilgili daha geçen hafta Microsoft, Windows 10 İşletim Sistemi Ödeme Planı Hakkında İpucu Verdi haberimizle ödeme sistemleri hakkında yapılan, ancak kesinleşmeyen olasılıklardan bahsetmiştik. Yani bu noktada hala bir sene ücretsiz üyelik kısmı karanlıkta gibi görünüyor. Teknik ön izleme sahibi olmayanlar para ödeyerek mi sahip olacaklar, yoksa onlar da bir sene ücretsiz mi kullanacaklar? Pek net değil.

İkinci soru ise şu şu andan itibaren milyonlarca kullanıcı Windows Teknik Ön İzleme kurmaya başlarsa, Microsoft bu sözünün arkasında nasıl duracak veya bunun önünü nasıl alacak? Milyonlar Windows 10'u Şimdiden Kullanmaya Başladı Bile haberimize dayanarak konuşmak gerekirse, Microsoft böyle bir cömertliği yapabilir mi?

Öte yandan elinde Windows 7 veya Windows 8.1 lisansı bulunmayanlar için yapılan açıklamalar da çelişkili. Kısaca Microsoft’tan yapılan bu açıklama, kafalarda birçok soru işareti uyandırıyor. Yazın ortasına kadar da bu sorulara net cevaplar geleceğini de tahmin etmiyoruz.

Windows 10 Göreceğimiz Son Windows Olacak

YORUMLAR