Microsoft'un Yeni Tarayıcısı Project Spartan Devrim Yaratmaya Geliyor

Microsoft'un Yeni Tarayıcısı Project Spartan Devrim Yaratmaya Geliyor

Bugüne kadar kullandığımız tüm tarayıcıların sundukları hizmetlere meydan okuyan yenilikler getiren Microsoft'un yeni tarayıcısı, Redmond'da düzenlenen Windows 10 etkinliğinde kalabalığı oldukça etkiledi. Internet Explorer ile gelen olumsuz kullanıcı deneyiminden fazlasıyla ders almış görünen şirket, rakiplerinin aklına gelmemiş olan yeniliklerle internet algısını baştan yaratmayı amaçlıyor. Yeni bir render motoru ile gelen tarayıcı bununla birlikte üç farklı özelliğine ağırlık verdi. Kemerlerinizi sıkı bağlayın, Project Spartan ile gelecek olan yeniliklere değiniyoruz.

Seçtiğiniz herhangi bir sayfa üzerinde not almanız mümkün. İşaretlemiş olduğunuz alanlarla birlikte ortaya çıkan görüntüyü anında OneDrive'a aktarıp diğer kullanıcılarla da paylaşabiliyorsunuz. Surface serisine Stylus kalemi ekleyerek Samsung'un tahtını devirmeye kararlı gözüken Microsoft, Windows kullanıcılarının tablet ile profesyonel iş hayatlarında ivme kazanmalarını istiyor. Etkinlikte bu özelliğini sergileyen ekip Verge'ün yazmış olduğu haberi işaretleyerek kullanıcı deneyiminin neye benzeyeceğini betimledi. Sadece kalem ile çizim yapmanın dışında sayfa üzerinde dilediğiniz yerde not almanız da mümkün olacak. Office dökümanlarından alışık olduğumuz bu özelliğin tarayıcıya taşınması oldukça pratik bir özellik olacak.

Yeni okuma modu sayesinde tarayıcının ve sayfanın etrafında yer alan görüntü kirlilikleri de tamamen ortadan kaldırılıyor. Dilediğiniz metinlere ve görsellere odaklanıp tam ekranda odaklanmanız mümkün olacak. Apple, bu özelliği Safari için kullanmış olsa da Microsoft bu özelliği daha da etkin hale getirmek konusunda iddialı bir izlenim bıraktı. Seçmiş olduğunuz okuma listelerini Microsoft hesabı üzerinden diğer platformlarda da kolaylıkla okuyabileceksiniz. Bu özellik bizlere Instapaper ve Pocket gibi uygulamaları hatırlattı. Yeni tarayıcının yardımcı bir eklenti olmadan bu özelliği sergilemesi performans açısından da yarar sağlayacaktır.

Windows 10 ile birlikte mobil cihazlardaki ses asistanı Cortana da masaüstüne transfer oluyor. Project Spartan ile birlikte Cortana da yeni bir potansyel açığa çıkartacak (Cortana ve Project Spartan isimlerinin H.A.L.O. oyun serisinden olduğunu hatırlatalım). Size yarar sağlayacağını düşündüğü anda tarayıcıda sembolü gözükecek olan Cortana sayesinde Web 3.0 fenomenine bir adım daha yakın olacağız. Örneğin, bir restoranın web sayfasında dolaşıyorsanız adres tarifini alabilirsiniz. Yemek siparişi ve uçuş rezervasyonu gerçekleştirmeniz de mümkün. Adres çubuğuna "Delta" yazacak olursanız uçak bileti alıp almadığınızı algılayan sanal asistan, uçuşunuz hakkındaki detayları da size anında görüntüleyebiliyor.

Microsoft bu sunumda Windows Explorer dönemini geride bırakacağının sinyallerini verirken tarihten büyük dersler aldığını da göstermeyi başardı. Şu an için merak edilen konuların başında eklenti desteğinin olup olmayacağı var. Bir diğer soru işareti de yeni tarayıcının adı oldu. Windows Explorer ismi kullanılmaya devam mı edilir bilinmez, ancak bir isim değişikliğinin büyük yenilikler getirebileceğini düşünüyoruz.

Cortana, Windows 10 İle PC'lere Giriş Yapacak

Windows 10 Uygulamaları Masaüstü ve Mobilde Aynı Çalışacak

YORUMLAR