Milli İşletim Sistemi PARDUS'un Hedefi Büyük

Milli İşletim Sistemi Pardus'un Hedefi Büyük

Gelecek yıl kamuda kullanılan 150 binden fazla bilgisayar, TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli ve milli işletim sistemimiz PARDUS'a geçiş yapacak.

Milli işletim sistemi dağıtımı oluşturmak için 2003'te başlatılan GNU/Linux temelli, açık kaynak kodlu işletim sistemi olan PARDUS'un, rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline gelmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Bu yıl itibarıyla 15 bin bilgisayarın milli işletim sistemi PARDUS'a geçişinin sağlandığı çalışmalar kapsamında, gelecek yıl bu sayı 150 bine çıkacak.

TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PARDUS işletim sisteminin Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğunu, tüm dünyada olduğu gibi Linux çekirdeği üzerinden Türkiye'nin ihtiyaçlarına özgü bir dağıtım çıkardıklarını ifade etti.

Bu sistemde yaptıkları tüm Türkçeleştirmeleri dünyadaki diğer dağıtımlarla paylaştıklarını belirten Satoğlu, "Dolayısıyla başka Linux dağıtımlarında da Türkçe yardım kılavuzlarını eko sistemdeki alt yüklenici firmalarla genç arkadaşlarımızın gayretleriyle ekledik" dedi. Satoğlu, PARDUS'un virüslere ve zararlı yazılımlara karşı korunaklı olduğunu ve yapacakları iyileştirmelerle siber güvenliğin daha da artırılacağını söyledi.

Milli işletim sistemi PARDUS'un kamuda ve özel sektörde yaygınlaştırılması için gayret ettiklerini aktaran Satoğlu, kamuda silahlı kuvvetlerde, çeşitli bakanlıklarda, hastanelerde ve Milli Eğitim Bakanlığının akıllı tahtalarında önemli mesafeler kat ettiklerini dile getirdi.

Şu ana kadar kamuda 15 binin üzerinde bilgisayarda dönüşümü sağladıklarını ifade eden Satoğlu, "Birlikte çalışma yürüttüğümüz büyük bakanlıklarda 150-200 bin gibi rakamlar için hazırlıklar yapıyoruz. Gelecek sene için hedefimiz 150 bin bilgisayarda dönüşümü sağlamak. Yani seneye mevcudun birkaç katını görmek sürpriz olamayacak" dedi. Satoğlu ayrıca, PARDUS'u yalnızca kamu için değil, kurumsal alanda da yaygınlaştırmak istediklerini ifade etti.

Milli işletim sistemimiz PARDUS için hazırladığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YORUMLAR