Mobil Cihazlardaki Reklamlar 10 Kat Daha Etkili

Mobil Reklamlar 1

Mobil Pazarlama Birliği (Mobile Marketing Association / MMA) EMEA Yönetici Direktörü Chris Babayode, 2018 yılının en önemli mobil pazarlama buluşması olarak gösterilen MMA Forum İstanbul’da açıklamalarda bulundu. Shape the Future sloganıyla MMA Türkiye tarafından düzenlenen MMA Forum İstanbul’da, mobil dönüşümle şekillenen gelecek, reklam ve pazarlama dünyası üzerindeki etkilerle birlikte ele alındı.

Mobil cihazlardaki reklamlarla dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardaki reklamları kıyaslayan Babayode, mobil cihazlardaki reklamların 10 kata kadar daha hızlı algılandığına dikkat çekti. Babayode, bir reklamın mobil ekranda görülmesi ve algılanması için ekranda saniyenin onda ikisi ila onda dördü kadar bir sürenin yeterli olduğunu ancak bilgisayar ekranlarında bu sürenin 2-3 saniyeye çıktığını söyledi.

Babayode’nin ifadelerine göre, mobil reklam ve pazarlamanın tek küresel meslek birliği konumundaki MMA, mobil cihazlardaki reklamların kullanıcılar üzerinde etkili olabilmesi için ne kadar süre görüntülenmesi gerektiğine yönelik nöro bilim teknolojisi kullanarak bir çalışma yapmış. Babayode, "Kullanıcı, mobil cihaz ekranında görüntülediği içeriği hızlı bir şekilde kaydırırken, reklamların görüntülenme süresi de değişiyor. Yaptığımız araştırma, iyi hazırlanmış bir mobil reklamın, beyin tarafından algılanması için saniyenin en az onda dördü ila onda ikisi kadar bir sürenin yeterli olduğunu gösterdi. Bu süre, masaüstü ve dizüstü bilgisayar ekranlarında 2 ila 3 saniyeye çıkıyor." diye konuştu.

Mobil Reklamlar 2

Mobil cihazların ve teknolojilerin günümüzde her şeyin merkezinde olduğunu belirten Babayode, "Bu durum, pazarlama dünyası için de geçerli. Günümüzde mobil, tüm pazarlama faaliyetlerini bir araya getiren bir yapıştırıcı kimliği taşıyor. Bu durumun kaçınılmaz bir sonucu olarak, pazarlama yöneticilerinin üzerinde giderek artan bir verimlilik ve hesap verebilirlik baskısı oluşuyor. Küresel bir araştırmaya göre pazarlama üst yöneticilerinin (CMO) yüzde 59’u ölçeklendirme ve hesap verebilirlik konusunda baskı altında çalışıyor." dedi.

Pazarlamanın inovatif gelişimine ve dönüşümüne mobilin gücüyle hız kazandıran MMA’nın, tüketicilerle kurulacak daha yakın, daha güçlü ilişkilerin iş hacimlerini büyütmesine katkı sağlamayı amaçladığını belirten Babayode, "Bu misyon doğrultusunda analiz, ölçümleme ve bilgi paylaşımına odaklanıyoruz." ifadelerini kullandı.