Mozilla Firefox 54.0 ile Tarayıcı Hızlanıyor

Mozilla Firefox 54.0 ile Tarayıcı Hızlanıyor

Aslında internet kullanıyorum diyen çok kişi, küçük bir tarayıcının içinde yaşıyor ve onun gösterebildiği kadar interneti deneyimliyor. Bu sebeple Firefox 54.0 gibi güncellemeler, birçok kişinin hayatını doğrudan etkiliyor. 

Mozilla Firefox 54.0 ile birlikte gelen yeni özelliklerin başında da yeni bilgi işleme teknolojisi geliyor. Birden fazla çekirdeği olan işlemcilerin bu gücünden daha iyi yararlanmak için harekte geçen Mozilla, ürettiği bilgileri çeşitli parçalara ayrılıyor ve işlemciden böyle geçirerek, büyük bir hız farkı yakalıyor. Elektrik akımının etkisiyle ortaya çıkan kimyasal ayrımlaşma olarak tanımlanan "Electrolysis (elektroliz)" ya da E10s takma ismini kullanarak hazırlanan yeni güncellemeyle gelen bu bölünmüş bilgi işleme teknolojisinin, neredeyse iki kat daha iyi bir hız sağladığı da belirtiliyor. 

Mozilla yapılan değişikliği ise şöyle anlatıyor: "Bilgisayarınızı boru hattı gibi düşünün ve bütün bilgilerin farklı boru hatlarından taşındığını hayal edin. Eski Firefox'lar bütün bilgileri tek bir borudan aktarmaya çalışıyor ve bu da sıkışmaya sebep oluyordu. Halbuki modern işlemcilerde, bilgileri işleyebilmek için birden fazla boru hattı bulunuyor. Firefox 54.0 ile birlikte artık tarayıcınız da bilgileri parçalara ayıracak ve bunu işlemcinin farklı hatlarına gönderecek."

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Firefox 48'i yayınlayan Mozilla, o güncellemede tarayıcının artık bölünmüş bilgiler üreteceğini söylemişti. Ancak bu bilgiler, işlemciye hala tek bir kanaldan gönderiliyordu. Firefox 54.0 ile birlikte bu sorunu da çözen şirket, artık parçalar halinde üretilen bilginin parçalar halinde işlemciye gönderileceğini ve bu yolla müthiş bir zaman kazanılacağını da söyledi. Tarayıcının son halini denemek için hemen aşağıdaki bağlantı adresine tıklayabilirsiniz. Onun hemen ardından da Firefox 54.0'ın RAM kullanımındaki farkını görebilirsiniz. 

Mozilla Firefox 53 Yayınlandı, Hemen İndirin

Mozilla Firefox Eski Bilgisayarlarda Daha Hızlı Çalışacak

YORUMLAR