Mozilla Webmaker İle Herkes Web Sitesi Yapmayı Öğrenecek

Mozilla Webmaker İle Herkes Web Sitesi Yapmayı Öğrenecek

Mozilla Webmaker meraklı internet kullanıcılarına bir web sitesini nasıl yapabileceklerini öğretme amacıyla hazırlandı. Şu an tüketici konumunda olan yeni nesil kullanıcıları internet üreticisi haline getirme amacındaki proje internetin gelişmesi için hazırlanmış eğitici bir araç olarak değerlendirilebilir.

Webmaker ile yeni web geliştiricileri keşfetmek için üç ayaklı bir yapı hazırlandı. Bu üç ayaklı yapı projeler, araçlar ve katılımcılardan oluşuyor.

  • Araçlar: Web tasarımı sırasında ihtiyaç duyulan araçların online versiyonları ücretsiz olarak sunuluyor. Henüz beta aşamasındaki araçlar arasında çevrimiçi video düzenlemesi için tasarlanmış Popcorn ve sitelerin HTML kodlarını görüp düzenlemenizi sağlayan Hackasaurus gibi örnekler var.
  • Projeler: Başlangıç düzeyindeki projelerin nasıl yapılacağı adım adım anlatılıyor. Örneğin bir blog tasarımını geliştirerek ortaya kendinize özgü bir sonuç çıkartabilirsiniz.
  • Katılımcılar: Profesyonel web geliştiricilerle başlangıç düzeyindekileri buluşturacak Webmaker projesine katılım artıkça paylaşım da artacak.

Mozilla Webmaker'ın bir parçası olacak etkinliklerin ilki 23 Haziran'da başlayıp 23 Eylül'e kadar sürecek. Summer Code Party isimli etkinlikte her düzey geliştirici bir araya gelip yeni projeler üretecek ve deneyimlerini paylaşacak. Tumblr, Creative Commons, Code for America, SoundCloud gibi katılımcılarla düzenlenen etkinlikte özel partiler de düzenlenecek.

YORUMLAR