Müslüman Bir Üniversite Öğrencisi Pentagon'un Açığını Buldu

Müslüman Bir Üniversite Öğrencisi Pentagon'un Açığını Buldu

Filistinli bir üniversite öğrencisi, ABD Savunma  Bakanlığı (Pentagon) internet sitesinin önemli bir açığını buldu.

Öğrenici ABD Savunma Bakanlığı'nda önemli bir açık keşfetti. Kudüs Açık Üniversitesinin (QOU) haberine göre, Teknoloji ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi öğrencisi Emced Kabha, HackerOne internet sitesine gönderdiği raporda, Pentagon'un internet sayfasında "Siteler Arası İstek Sahteciliği" (CSRF) türünden bir açık bulduğunu söyledi.

Genç öğrencin paylaştığı bu açık, bilgisayar korsanlarının Pentagon'a parola teyit formu gönderebildiklerini net olarak ortaya koyuyor. Bu eylemin bir Pentagon çalışanı tarafından onaylanması durumunda, siber korsanların, söz konusu onayı veren çalışanların hesabına girebildikleri ifade ediliyor. Emced Kabha sitede yazdığı bu açıkla ilgili olarak, Pentagon ile yazıştığını, bu uyarısının ardından Savunma Bakanlığının söz konusu açığı giderildiğini de ifade etti. Bu uyarısından, hemen sonra öğrencinin adının, Pentagonu korsanlardan koruyan IT emekçilerinin isim listesine eklendiği de dikkatleri çekti.

Genç üniversite öğrencisinin ise teknoloji ve iletişim sektörlerinde güvenlik uzmanı olmayı istediği söylendi.

Pentagon, ABD Milli Savunma Bakanlığı sitelerinin güvenliğini artırmak amacıyla 2016’da "Pentagon'u hackle" (Hack The Pentagaon) adında bir program başlatmış, bu kapsamda anlaşmalı hackerler kullanarak Pentagon'un sitelerinin açıklarını bulmayı hedeflemişti. Haberi yayınlayan HackerOne internet sitesi, bu başlatılan çalışmanın danışmanı olarak seçilmişti.

e-Devlet Kapısı'nda Hacker Alarmı

ABD, Türk Hacker'a Teşekkür Etti

Rus Hackerlar Pentagon Çalışanlarını Hedef Aldı

YORUMLAR