NASA'nın Mini Nükleer Reaktörü Testleri Geçti

NASA Kilopower

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), gelecekteki uzay görevlerinde kullanılmak üzere geliştirdikleri mini nükleer reaktör çalışmalarının başarıyla sürdüğünü söyledi. 

Kilopower adı verilen mini nükleer füzyon reaktörünün, daha uzun uzay görevlerinin icra edilmesinde kullanılacağı açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı ve NASA, bir süre önce Kilopower Project adı altında uzay görevlerinde kullanılabilecek yeni bir nükleer reaktör geliştirmeye çalışacaklarını duyurmuşlardı. Uzay görevlerinin süresinin uzatılabilmesi adına geliştirilmeye çalışılan reaktör için ilk resmi açıklamayı yapan NASA, reaktörün testlerden başarıyla geçtiğini söyledi.

Yapılan çalışmalardan sonra ortaya çıkan ilk Kilopower tasarımının, oldukça düşük boyutlarda olduğu ve 10 kilovat elektrik üretebildiği kaydedildi. Bir ailenin 10 yıllık elektrik ihtiyacına denk düşen 10 kilovatlık elektriğin, uzaydaki araçların kat ettiği mesafeleri arttırabileceği ve astronotların yaşam faaliyetlerini daha uzun süre yerine getirebilmelerine yardımcı olabileceği belirtildi.

Geliştirilen prototipin çekirdeğinde Uranyum-235 kullandıklarını aktaran NASA, oldukça güçlü olan bu çekirdeğin sadece tuvalet kâğıdı büyüklüğünde olduğuna dikkat çekti. Çekirdeğin çevresinde ısıyı elektriğe dönüştüren yüksek verimliliğe sahip Stirling motorlarına ve sodyum ısı borularına yer verdiklerini söyleyen kurum, yeni reaktörü Kasım 2017 – Mart 2018 arasında Nevada Ulusal Güvenlik Yönetimi arazisinde deneklerini dile getirdi.

Füzyon gücüyle birlikte elektrik üretebilen projenin testleri başarıyla tamamlamasının ardından geliştirmelerin süreceğini söyleyen uzay kurumu, Kilopower’ın uzay görevlerindeki başarıları arttıracağını ifade etti.