Nintendo Sonunda İki Adımlı Kimlik Doğrulamasına Geçiş Yaptı

Nintendo İki Adımlı Kimlik Doğrulaması

Yıl olmuş 2017, yeni mi geçiyorlar dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü hesap güvenliğinin çok önemli olduğu bu çağda Nintendo'nun önlem almaması hepimizi şaşırtıyordu. Beklenen haber nihayet geldi. Nintendo, çevirimiçi hesapları için iki adımlı kimlik doğrulamasını artık destekliyor.

Sosyal medya platformları, mail sunucuları ve birçok oyun platformu yıllardır iki adımlı kimlik doğrulaması sistemini kullanıyor. Her mecranın kendi geliştirdiği bazı güvenlik önlemleri olsa da günümüzde en çok tercih edilen yöntemin bu olduğu aşikar. Mesela Sony, bir yıl kadar önce SMS yoluyla hesaba giriş yapılmasını sağlayan sistemi Playstation ağına ekledi. Steam, yıllardır e-posta üzerinden kimlik doğrulaması istiyor. Google'ın kullandığı yöntemi de dünya üzerinde uygulamayan hesap neredeyse kalmadı. 

Bu örnekler çoğaltılabilir. Birkaç yıllık beklemenin ardından Nintendo'nun da iki adımlı doğrulamaya geçtiğini görmek, çevirimiçi hesapların güvenliği açısından olumlu bir adım diyebiliriz. Üstelik şirketin Google Authenticator uygulamasını kullandığını da söylemeden geçmeyelim. 

Nintendo Switch'in büyük sükse yapmasının ardından Nintendo'nun bu gibi ayrıntılara dikkat etmesini görmek güzel. Okuyucularımızdan bir an önce hesaplarına bu güvenlik katmanını eklemelerini öneriyoruz.

YORUMLAR