Opera 30 ile En Özelleştirilebilir Web Tarayıcısına Adım Atın

Opera 30 ile En Özelleştirilebilir Web Tarayıcısına Adım Atın

Opera web tarayıcısının uzun yıllardır süren mücadelesi, geçtiğimiz senelerde onun da Webkit altyapısına geçmesiyle birlikte daha da güçlenmişti ve tarayıcıyı modern zaman tarayıcılarına oldukça yaklaştırmıştı. Opera’nın sahip olduğu en ilginç özellik ise tabii ki her zaman diğer tarayıcılarda bulunmayan özellikleri hızla kendine entegre etmesiydi. Böylelikle sıradışı özellikler isteyen kullanıcılar için kaliteli bir internet gezintisi olanağı sunduğunu söyleyebilirim. En son yayınlanan Opera 30 ise bu geleneğin daha uzun süreler devam edeceğinin bir işaretçisi.

Opera 30 ile birlikte gelen en dikkat çekici özellik, artık sidebar yani kenar çubuğu için de eklentilerin desteklenmesi oldu. Böylelikle artık uzantı ve eklenti geliştiricileri, sidebar üzerinde de çalışacak araçlar hazırlayabilecek ve bunları kullanıcılara sunacaklar. Şimdilik elimizde herhangi bir uzantı örneği olmadığı için bu alanların ne amaçla kullanılabileceği konusunda bir fikir yürütmek zor fakat çok yakında örnek uzantılar ortaya çıkacaklardır.

Fakat tabii ki yeni sürümle birlikte tek gelen özellik bu değil. Sekme yönetiminde gerçekleştirilen yenilikler de kullanıcıların hoşuna gidecek. Opera 30 ile birlikte gelen yeni sekme yöneticisi sayesinde artık sekmeler arasında geçişler yapmak, kapanan sekmeleri geri açmak ve diğer bilgisayarlarınızda aynı Opera hesabı ile açık duran Opera tarayıcılar üzerinde aynı sekmeleri görüntüleyebilmek gibi bazı işlevsel özellikler de Opera 30 sürümü ile web tarayıcısına entegre edilmiş.

Tabii ki hem performans arttırımı hem de daha sorunsuz bir gezinti için yapılmış hata düzeltmeleri ve kod düzenlemeleri de bu sürümde bizlerle birlikte. Güvenlik sıkıntılarından şüphe eden kullanıcıların içini rahatlatabilecek çeşitli güvenlik güncellemeleri de Opera 30 ile birlikte kullanıcılara sunuluyor.

En son Opera sürümünü kullanarak en iyi internet gezintisi deneyimini elde etmek isteyen kullanıcılar, aşağıdaki bağlantıları kullanarak Opera 30 web tarayıcısını bilgisayarlarına indirebilir ve kullanmaya başlayabilirler.

Google, Arama Motorunda Büyük Fiyasko Yaptı, Paçayı Zor Kurtardı

YORUMLAR