Özel Bir Kuruluş, Çalışanlarını Kontrol Etmek İçin Onlara Çip Taktı

Özel Bir Kuruluş, Çalışanlarını Kontrol Etmek İçin Onlara Çip Taktı

Aslında durum sandığınız kadar zorlayıcı bir sebepten dolayı tercih edilmedi. Ancak, kimlik kartı taşıma zorunluluğundan çalışanları kurtarmak için İsveç merkezli şirket Epicenter, sadece bu teklifi kabul eden çalışanlarının deri altına yonga yerleştirmeye başladı.

Epicenter, büyüklüğü neredeyse bir pirinç tanesi kadar olan kontrol yongalarını, işçilerinin avuçlarına bir şırınga yardımıyla yerleştiriyor. Milliyet gazetesinde yayınlanan habere göre şirket, bu deri altına yerleştirdiği yongaları, haberleşme ve işçilerle iletişimde kalabilmek üzere geliştirmiş. Yongaya sahip olan çalışanlar, kilitli kapılara şifre girmeden geçiş yapabiliyor ve şirkete ait tüm elektronik cihazları kullanabiliyorlar.

Böylece çalışanların şirket içindeki aktivite süratleri artarken, şirket tarafından çalışma performansları da kolayca ölçümlenebiliyor.

Diğer yandan bu durumun kişilik haklarını ihlal ettiği de iddia ediliyor. Deri altına yerleştirilen bu yongalarla, kişilik haklarının kolayca ihlal edilebildiği ve başta sağlık olmak üzere birçok gizli bilgiye de ulaşılabileceği söyleniyor.

Kadınların Ruhundan Anlayan Çip Geliştirildi

Google Şeker Hastalarını Takip Eden Lens Yapıyor

Dünya'nın En Küçük Takip Cihazı: Tag Mu

YORUMLAR