Pazardaki Sebzelerin Geldiği Yerler Uygulamaya Taşınıyor

Pazar Gümrük ve Ticaret Uygulama

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, pazardan alışveriş yapanları memnun edecek bir uygulamanın altına imzasını atmaya hazırlanıyor. Bakan Tüfenkci, sebze ve meyve ticaretinin elektronik ortamda takibi için Hal Kayıt Sistemi Mobil Uygulaması oluşturduklarını bildirdi.

Hal Kayıt Sistemi Mobil Uygulama

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yakın zaman önce Türkiye’deki güncel sebze ve meyve ticaretine ilişkin detayları tutmak için veri tabanı oluşturmaya başladıklarını ve vatandaşların bu veri tabanını kullanarak, HKS uygulaması yardımıyla satın aldıkları ürünlere dair bilgilere erişebileceklerini söyledi.

Hal Kayıt Sistemi Mobil Uygulaması ile ticaretin geliştirilmesinin amaçlandığının altını çizen Tüfenkci, “HKS Mobil Uygulama ile teknolojiyi sebze ve meyve tezgahlarına taşıdık. Tüketicilerimiz cep telefonlarına yükleyecekleri HKS Mobil Uygulama ile künyedeki karekodu okutarak, satın aldıkları sebze ve meyvelerin üreticisini, üretildiği bölgeyi, üretim zamanını ve yöntemini (organik, iyi tarım, konvansiyonel) öğrenebilecek. Böylece, bir nevi piyasa denetimi yapacak. Ayrıca vatandaşlar, tezgahta perakende satış fiyatını gördüğü ürünün üreticiden hangi fiyattan satın alındığını ve el değiştirmelerde oluşan fiyatını anlayabilecek” şeklinde konuştu.

Vatandaşların HKS sistemiyle birlikte yedikleri ürünlerin menşeinin neresi olduğuna dair fikir edinebileceklerini söyleyen Bakan Bülent Tüfenkci sözlerini şöyle bitirdi: “HKS Mobil Uygulama ile teknolojiyi sebze ve meyve tezgahlarına taşıdık. Tüketicilerimiz cep telefonlarına yükleyecekleri HKS Mobil Uygulama ile künyedeki karekodu okutarak, satın aldıkları sebze ve meyvelerin üreticisini, üretildiği bölgeyi, üretim zamanını ve yöntemini (organik, iyi tarım, konvansiyonel) öğrenebilecek. Böylece, bir nevi piyasa denetimi yapacak. Ayrıca vatandaşlar, tezgahta perakende satış fiyatını gördüğü ürünün üreticiden hangi fiyattan satın alındığını ve el değiştirmelerde oluşan fiyatını anlayabilecek.