Pokémon GO Oyun İzinleri Telefonunuzu Ele Geçiriyor İddiası

Pokémon GO Oyun İzinleri Telefonunuzu Ele Geçiriyor İddiası

Piyasaya çıkalı bir hafta kadar olmasına rağmen dünyayı kasıp kavuran bir oyun haline gelen Pokémon GO’nun kullanıcıları için pek de hoş olmayan sürprizleri barındırıyor olabileceği iddia ediliyor. 

Nintendo’nun pazar değerini 9 milyar dolar daha yükselten Pokémon GO, akıllı telefonlardan istediği izinlerle de gündeme geldi. Özellikle Gmail hesaplarını kullanarak oyunu oynayan Pokémon GO severlerin Gmail hesapları şifrelerini paylaşıyor olmaları oldukça sakıncalı bir durum olarak değerlendiriliyor.

Pokémon GO Google Hesap Yetkisi Nasıl Kaldırılır?

BU yetkiyi engellemek veya tamamen kaldırmak için ilk olarak Google hesabınızın bağlantılı olduğu uygulamaları kontrol etmeniz gerekiyor. Burada Google hesabınızı bağladığınız tüm uygulamaları görebiliyorsunuz. Bu uygulamalar arasında Pokemon GO’yu görüyorsanız kaldırmayı seçebilirsiniz. Ancak bu seçenek oyunu bir daha oynamanıza imkan vermeyecek.

Bunun için Pokemon GO kurarken hiç kullanmayacağınız, atıl olarak bırakabileceğiniz yeni ve farklı bir parola – şifre ile Gmail hesabı açabilir ve gönül rahatlığıyla oyununuzu bu hesaba bağlayarak oynayabilirsiniz. BU tehdit şimdilik iOS üzerinde var olarak görünüyor ancak Android işletim sisteminin de pek güvenli olmadığını bilmiyor değiliz.

Google bu iddialar için ne dedi?

Pokémon GO’nun özellikle iOS üzerinde istediği izinlerle Gmail hesaplarına ulaşabiliyor olması iddiasının uygulamanın sadece temel bazı bilgileri kullandığı gerekçesiyle doğru olamayacağını savunuyor. Sadece kullanıcı adınızın ve e-posta adresinizi gören izinlerin başka hiçbir kişisel bilgiyi talep etmediğinin altını çiziyor. Yani Google’ın açıklamasında, iddia edildiği gibi Pokémon Go yapımcısı Niantic şirketini kullanıcı hesaplarında ileti okuyamayacağı, adına ileti düzenleyemeyeceği ve gönderemeyeceği özellikle belirtiliyor. Google, Pokémon GO ve Niantic sunucuların hiçbir şekilde kullanıcıya ait farklı bilgi taradığını ve depoladığını tespit etmediklerini belirtiyor. 

Pokemon GO Gizlilik Haklarını İhlal Ediyor mu?

Aslında durum "bozacının şahidi şıracı deyimini" andırıyor. Küresel olarak oyun servis vermeye başladığında, Niantic sunucularının milyonlarca oyuncuyu bir şekilde takip edebileceğini biliyoruz. Bundan sağlanacak reklam gelirlerinden Google'ın nasıl bir gelir elde edebileceğini ve Google Maps hizmetiyle uygulamayı nasıl entegre edebileceğini henüz bilmiyoruz bile. Kullanıcıların GPS bilgilerini de kayıt altına alacak olan Pokémon GO zaman içerisinde bölgenizdeki alışveriş merkezlerine sizi rahatlıkla yönlendirebilecek ve günlük yaşam alışkanlıklarınızı reklam paydasına göre düzenleyebilecek. Kısaca Pikaçu’lar ve Jigglypuff’lar o gün ne yapmanızı istiyorlarsa onu yapacaksınız. 

Pokémon GO Rehberi ve Son Dakika Pokémon GO Haberleri

Pokemon GO Oyunu Android ve iOS Cihazlara Nasıl Yüklenir?

Pokemon GO Oyuncularını Çıldırtan 10 Hata ve Çözümü

YORUMLAR