Polisler Son Teknoloji Sayesinde Suçu Önceden Görebilecek!

Polisler Son Teknoloji Sayesinde Suçu Önceden Görebilecek!

Tom Cruise’un oynadığı, Steven Spielberg imzalı “Azınlık Raporu” filmini çoğunuz hatırlarsınız. Tom abimiz filmde, teknoloji sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce fark edip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındaydı. Peki, bu kurgusal geleceğe dayalı filmin gerçek olmaya başladığını söylesek?

Amerikan polisi, suçla mücadele edebilmek için teknolojiyi kullanıyor. Chicago Polis Merkezi, suçu önceden tespit edebilen bir yazılım kullanmaya başladı. Bilgisayar algoritması, suçun gelecekte nerede işleneceğini öngörecek ve polislere anlık olarak bilgi verecek.

Yazılım bölgelerdeki, sosyoekonomik verileri, eğitim seviyesini, hava durumunu, iş yerlerini, ve kişi profillerini analiz ederek, polis memurlarının nerelerde yoğunlaşması gerektiğini belirliyor. Bu sayede de polis kaynaklarının daha verimli olarak kullanılmasını sağlıyor.

Çoğu kişi bu teknolojinin suçla mücadelede etkin bir araç olarak kullanılabileceğini belirtirken, veriler de bu görüşü doğruluyor. Chicago’nun 7. Bölgesi olarak adlandırılan yerde, Ocak-Temmuz arasındaki suç oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 azalmış durumda. Cinayet sayısının da yüzde 33 oranında düştüğü görülüyor. Philadelphia, San Francisco, Milwaukee, Denver, Tacoma, Washington ve Nebraska gibi şehirler de aynı veya benzer teknolojiler test edildi.

Verilere göre, teknolojinin tam olarak faaliyete geçtiği diğer yerlerde suç oranı yüzde 15 ila yüzde 29 azalırken, cinayet vakaları da yüzde 9 ila yüzde 18 arasında daha az görüldü.

Chicago Emniyet Müdürlüğü Teknik Servis Bürosunun başında bulunan Jonathan Lewin, "Bir sonraki suçun nerede olacağını yüzde yüz oranında bilmek mümkün değil ancak, kullandığımız teknoloji sayesinde hangi bölgelere ağırlık vereceğimizi anlayabiliyoruz.” Dedi. Lewin, araçların polis memurlarının yerine geçmeyeceğini de belirtti.

Temel olarak bu yazılım, polis kaynaklarını daha verimli şekilde kullanarak, polislerin suçun meydana gelme ihtimalinin daha yüksek olduğu yerlerde olmasını sağlayabilir.

Türkiye’de benzer bir teknoloji kullanılırsa sizce olumlu sonuçlar verir mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Robot Trafik Polisleri Nöbeti Devir Alıyorlar

Dikkat: Instagram Polisi Devriyede

Ne zaman Hastalanacağımızı Tahmin Eden Yapay Zeka Geliştiriliyor

YORUMLAR